Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TAP ve TANAP Avrupa'daki Rus tekelini yıkabilir

Azerbaycan doğalgazını Avrupa'ya taşıması planlanan TANAP ve TAP'ın, Avrupa Birliğinde'ki Rus doğalgaz tekelini yıkabileceği bildirildi.

TAP ve TANAP Avrupa'daki Rus tekelini yıkabilir

 

Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) Ekonomi ve Kalkınma Araştırmaları Merkezi Uzmanı Cemil Ertem, "Rusya ile Azerbaycan (Şah Deniz) enerji kaynakları çok ciddi rekabet edebilir.  Eğer Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TAP) ve Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) de içerisinde yer aldığı Güney Gaz Koridoru hayata geçerse Azerbaycan'ın Rusya karşısında Avrupa Birliği'nde doğalgaz fiyatı, taşınması ve proje maliyetlerinde rekabet şansı olacaktır" dedi.

Kriz sonrası özellikle Güney Avrupa ve Balkanların doğalgaz ihtiyacının artmasının beklendiğini kaydeden Ertem, AB'nin enerji kaynaklarını çeşitlendirme doğrultusunda adımlar attığını, bu kapsamda bünyesinde TANAP ve TAP'ın da bulunduğu "Güney Gaz Koridoru"nun oluşturulduğunu ifade etti.

Ertem, "Azerbaycan doğalgazını Avrupa'ya taşıması planlanan TANAP ve TAP, AB için Rusya doğalgaz kaynaklarına ciddi alternatif oluşturabilir" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!