Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tam mutabakat sağlandı

CHP'li Hamzaçebi, CHP ile AK Parti heyetlerinin görüşmesinden sonra açıklama yaptı.

Tam mutabakat sağlandı

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP ve Ak Parti heyetleri arasında CHP Genel Merkezi'nde yeni anayasa çalışmalarına ilişkin Komisyon kurulması fikrini, partisinin daha önce dile getirdiğini söyledi. Hamzaçebi, "Sayın Meclis Başkanı'nın başlatmış olduğu bu çalışma devam etmelidir. Kurulacak olan Uzlaşma Komisyonu'na CHP tabii ki üye verecektir" dedi. 

CHP ile Ak Parti heyetlerinin görüşmesinden sonra soruları yanıtlayan Hamzaçebi,

Ak Parti üyelerinin dile getirdiği Meclis Başkanı'nın başkanlığında kurulması planlanan Uzlaşma Komisyonu'nun kurulması ve buraya siyasi partilerin katılması gerektiği yönündeki düşünceyi, CHP'nin de öteden beri dile getirdiğini söyledi. Akif Hamzaçebi, şöyle dedi:

"Sayın Meclis Başkanı'nın başlatmış olduğu bu çalışma devam etmelidir. Kurulacak Uzlaşma Komisyonu'na CHP tabii ki üye verecektir. Görüşmeler esas olarak bu çerçevede sürmüştür. Bu çerçevede çeşitli görüşler ifade edilmiştir. Şunu söylemeliyim ki; anayasalar birer toplumsal sözleşme metinleridir. Yani toplumun en geniş mutabakatla uzlaştığı, üzerinde mutabık kaldığı metinler olmalıdır. Bu şekliyle olduğu takdirde anayasalar, toplumsal sözleşme metni tanımına uygun olarak yapılmış olurlar. Parlamentonun önünde en önemli mesele budur. Yapılacak olan çalışmalar milletin görüşünü yansıtan, milletin en fazla mutabakatla üzerinde mutabık kaldığı konular olmalıdır. Metin bu şekilde bir çalışma ortaya konulmaya çalışıldı. Niyetler bu şekilde ifade edildiği takdirde şüphesiz olumlu olacaktır."

Görüşme sonrası Ak Parti heyeti ile ortak açıklama yapmamalarının özel bir nedeni olmadığını belirten Hamzaçebi, çalışmaların bir yılda tamamlanması ile ilgili değerlendirmeleri sorulduğunda ise, "Buna Uzlaşma Komisyonu karar verecektir. Şimdiden komisyonu süre ile kısıtlayan bir açıklama çok doğru değil" karşılığını verdi.

CHP'li Hamzaçebi, "Görüşmelerde kırmızı çizgilerinize vurgu yaptınız mı?" diye sorması üzerine ise Hamzaçebi, "CHP'nin 12 Eylül Referandumu'ndan bu yana ifade ettiği özgürlüklerden yana tavrı olan görüşleri vardır ama iki partinin toplantısında bu görüşlerin çalışmalara yön verecek şekilde kesinleştirilmeye çalışılması doğru olmaz. Böyle bir şey yapılmadı" yanıtını verdi.

Anayasa çalışmalarında, bütün toplumun iradesinin yansıtılması gerektiğinin altını çizen Hamzaçebi, "Meclis'te çoğunluğumuz var diyerek, hiçbir siyasi parti bir anayasa yapım işine kalkışmamalıdır. Bir anayasanın meşruiyet sorunu olmaması için halk iradesinin en güçlü şekilde, bu anayasanın arkasında olması gerekir. Şart budur aslında. Meşruiyet sorununu aşmalıyız, bütün tartışmalardan bu anayasayı uzak tutmalıyız. Uzlaşma Komisyonu'nda tarışmalar olur, üzerinde uzlaşılan ve uzlaşılamayan konular olur. Bütün bunlarda, Komisyon gerekli değerlendirmeleri yapacaktır" diye konuştu.

"BDP'NİN KARARI SON DERECE OLUMLU"

BDP'nin 1 Ekim'de Meclis'e girme kararı ile ilgili düşünceleri de sorulan Hamzaçebi, kararı olumlu bulduğunu belirterek, "Meşruiyetin gereği, seçilmiş olan tüm milletvekillerinin parlamentoda olmasıdır. Bu açıdan Barış ve Demokrasi Partisi'nin yasama faaliyetlerine katılacak olması son derece olumludur" yorumunu yaptı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!