Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Talimatlar İmralı'dan

KCK operasyonları kapsamında gözaltına alınan 47 avukatın sorgusu sürerken yeni iddialar da gündeme gelmeye başladı. İddiaya göre, Öcalan'ın talimatları avukatlar aracılığı ile Kandil'e iletiliyordu

Talimatlar İmralı'dan

 

KCK operasyonları kapsamında gözaltına alınan 47 avukatın sorgusu sürerken soruşturma dosyasına giren "Öcalan-Avukat Görüşme Tutanakları" nda Öcalan'ın üstü kapalı şekilde eylem talimatı verdiğinin belirlendiği iddia edildi.

27 Temmuz 2011'de avukatlarının örgüt üyelerine ilettiği talimatta Öcalan şöyle diyor: "Bunu iyice anlatın, sertçe anlatın. Kandil'e de söyleyin, zaten sözlü olarak konuşuyorsunuz, onlara da iyi anlatın. Kandil de, BDP de şunu bilmeli 'İkide bir biz halkı tutamıyoruz, biz kitleyi zor durduruyoruz, kitle patlama noktasındadır' diyorlar. Bırak o zaman patlıyorsa patlasın. Sorun çözülmezse devrimci halk savaşını başlatırız, savaşa da barışa da hazırız diyorlar. Eeee o zaman yap salak! Türkiye de ikide bir 'Bitireceğiz, şöyle bitireceğiz' diyor. Eğer bitirmezsen senden daha rezili yok."

İşte bu talimat üzerine saldırıların gerçekleştiği belirlendi. PKK saldırılarında, 68 asker, 19 polis ile 9 köy korucusu şehit oldu. 141 asker, 160 polis ve 6 köy korucusu yaralandı. Saldırılarda 36 vatandaş öldü 164 sivil yaralandı. Çukurca'da 17 Ağustos günü askeri bir konvoya yapılan saldırıda biri binbaşı 9 asker ile 1 korucu şehit oldu. 14 asker yaralandı. 19 Ekimgünü Çukurca'daki askeri birliklere yapılan saldırılarda ise 24 asker şehit oldu, 18 asker yaralandı. Kanlı saldırılara hedef olan siviller arasında Siirtli 4 genç kız, Bitlis'te de hamile bir kadın ile karnındaki bebeği de bulunuyordu.


OKUL BOYKOTU TALİMATI DA ÖCALAN'DAN MI?
Star gazetesinin haberine göre, adli belirlemede Öcalan "Selahattin Demirtaş'ın mutlaka bir basın açıklaması yaparak 'ben çocuğumu Türk okullarına göndermiyorum' demesi lazım" talimatını iletiyor. 17 Eylül 2010 tarihli görüşme notunda iletilen talimatın avukatlara ulaşmasından 2 gün sonra Demirtaş'ın, PKK'nın yayın organı Fırat Haber Ajansına yaptığı açıklamada, Öcalan'ın talimatını yerine getirdiği tespit edildi. Savcılığın yaptığı tespitte, Demirtaş'a talimatın KCK Önderlik Komitesi tarafından iletildiği belirlendi.

19 Eylül 2010 tarihinde Fırat News'te çıkan açıklamasında Demirtaş, anadilde eğitimin olmadığı gerekçesiyle protesto etmek için çocuklarını okula göndermeyeceğini açıkladı. Anadilde eğitim talebinin anayasal suç olmadığını kaydeden Demirtaş, yıllardır Kürt çocukları üzerinden yürütülen asimilasyonun anayasal suç olduğunu belirterek, "Siz bir halkın anavatanında anadilde eğitim talebini tartışamazsınız. Anadilde eğitim tartışmasız bir haktır. Anadilde eğitim istemek anayasal suç değildir. Asıl asimilasyon bir insanlık suçudur, anayasal bir suçtur. Bu güne kadar milyonlarca Kürt çocuğunu asimile edenler insanlık suçu işlemiştir. Biz bu insanlık suçuna ortak olmayacağımızı ilan etmek için anadilde eğitimi destekliyoruz" demiş ve çocuklarını okula göndermeyerek anadilde eğitim için okulları boykot edeceklerini açıklamıştı.


ÖCALAN'DAN ESAD'A MEKTUPLU DESTEK
Akşam gazetesinin haberine göre ise, KCK operasyonları sırasında avukatların ofislerinde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. Ele geçirelen bu dokümanlar arasında önemli bir de mektup vardı; Abdullah Öcalan'dan Suriye lideri Beşar Esad'a destek mektubu.

Öcalan Suriye'deki olaylar sonrası TV'lere konuşan Beşşar Esad'ın konuşmalarından mesaj aldığını vurgulayarak avukatlarından Esad'a hitaben mektup yazılmasını istiyor. 12 Mayıs 2010'daki görüşme notları avukat ofisinde bulunmuştu. O görüşme notlarında Öcalan Suriye Esad konusunda şunları söylüyor. 'Esad Ailesi Kürtlerle düşmanlık yapmak istemez. Hafız Esad'ın oğlunun da babasına layık olmasını ve Kürtlere haklarını vermesini diliyorum. Güzel bir mesaj iletin Suriye'ye. Esad'ın TV'de bir demeci çıkmış. Önemli benim için. Kürtler meselesi, bölgede müzakereyle halledilmeli demiş. Esad, Türkiye'de, İran'da Kürtlere yönelik şiddet yöntemlerine katılmıyor. Mesajından bu çıkıyor. En azından şöyle bir mektup yazın benim adıma: 'Sayın Esad Suriye'deki Kürt dostlarımızla ilgili TV'deki mesajınızı aldım. 'Bölgesel müzakereyle tayin edilmeli' fikriniz, çözüm yolunda bizim açımızdan çok önemli, teşekkür ederiz. Bu durum babanızın görüşüne de uygundur. Ben tekrar Cemil Esad ve Hafız Esad'ı saygıyla anıyorum.'


1000 PKK'LI SURİYE'DE İDDİASI
Son dönemde Suriye'de Esad yanlısı gösteriler ve Türkiye karşıtı eylemlerde açılan PKK posterleri dikkat çekmişti. İşte bu gösterilerde yer alan PKK'lıların Suriye'deki olaylar sonrası bölgeye geçtiğini gösteren mektup, 18 Mayıs 2011'deki İmralı-avukat görüşünü gözler önüne seriyor:

Avukatlar: Avrupa'daki arkadaşlar Suriye'ye, son olaylardan sonra yeteri kadar kadro aktarıldığını belirtiyor.

A.Ö: 1000 kadar kadro aktarılmış herhalde. Yeteri kadar kadronun olması önemli. Bu kadronun gidişi Esad ile bir anlaşma temelli mi, Esad'la ilişki kurmuşlar mı?
Avukatlar: Onu bilemiyoruz.

A.Ö: Hemen bu konuda şunu söyleyeyim. Suriye'de yeterli kadronun olması gerekir. Halkı demokratik çözüme hazırlayacak, onları örgütleyecek, onlara öncülük edecek kadronun olması gerekir. Bir anlaşma temelinde olması önemli. Suriye konusu önemli, ihmale gelmez.


DEMİRTAŞ'DAN İDDİALARA YANIT
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel başkanı Selahattin Demirtaş, bugün medyada yer bulan iddialarla ilgili olarak twitter'dan açıklamada bulundu. Demirtaş, iddiaların doğru olmadığını belirtirken asıl mektupları PKK ile görüşen devlet heyeti taşıdı dedi.  Demirtaş, "KCK operasyonları adıyla yürütülen bütün soruşturmalar tezgahtır ve bizzat Başbakan tarafından yürütülüyor. KCK'nın ne olduğunu ve temsilcilerinin kimler olduğunu en iyi Başbakan bilir. Çünkü kendileriyle defalarca görüşme yaptı, İmralı'dan yazılan mektupları avukatlar değil, Başbakan'ın bilgisi ve onayıyla devlet heyeti Kandil'e götürdü. İmralı'dan gelenler talimatsa eğer, postacısı, aracısı AKP'dir, Benimle ilgili iddialar ile ilgili Google'a girerek benim ve İmralı'dan gelen açıklamaların tarihine bakmanız yeterlidir" iddiasında bulundu.

Habertürk ve ajanslar

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!