Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Taksim karıştı

Emek Sineması'nın yıkımına karşı bugün Taksim'de yapılmak istenen yürüyüşte olaylar çıktı. Polis göstericilere tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Sinema yazarı Berke Göl'ün gözaltına alındığı bildiriliyor.

Taksim karıştı

 

Polis, Emek Sineması sokağına girmek isteyen göstericilere müdahale etti. Polisin müdahalesi, göstericilerin 3 kez uyarılması sonrası geldi.

 

Polisin, "Yaptığınız eylem yasa dışıdır dağılmadığınız takdirde gereken müdahalede bulunulacaktır" anonsundan sonda müdahale de yapıldı. Müdahalede bulunulan eylemcilerin arasında turistler de vardı. İstiklal Caddesi'nde bulunan Demirören AVM'nin kapısı kapatıldı.

 

Sinema yazarı Berke Göl'ün ise gözaltına alındığı iddia ediliyor.

 

Sanatçılar ve gazeteciler, polis müdahalesine, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yazdıkları mesajlarla tepki gösterdi:

 

devin özgür çınar @devinozgurcinar : "Ara sokaklardan kaçmaya çalisan insanlara  biber gazi attilar...Yuh olsun size..yuh."

 

Cigdem Mater @cigdemmater : "Sinema yazarı ve SİYAD üyesi Berke Göl'ü, hukuka aykırı olarak gözaltına aldılar.  Kelepçelendi, avukat görüşmesine izin verilmiyor."

 

Yekta Kopan @yektakopan : "7 Nisan 2013. Berke Göl'ün, şehrinin kültürel hafızasına sahip çıkmak isteyen bir sinema yazarının kelepçelenerek gözaltına alındığı gün."

 

Cem Erciyes @cemerciyes: "Emek protestosu yapanlari dağitmak icin İstiklal Caddesini savaş alanina çevirdiler."

 

Gunes Duru @gunesduru: " Sokağa çıkıp hiç bir konuda tepki gösterilemeyecekse kömür yerine biber gazı verin evde ölelim."

 

Müdahale sırasında, yönetmen Erden Kıral'ın ise fenalaştığı bildiriliyor. Ece Dorsay, sinema yazarı babası Atilla Dorsay'ın da polisin sıktığı gazdan etkilendiği, annesi ile babasının bir mağazaya sığındığını bildirdi.

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!