Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tahrir'in son görüntüsü

30 Haziran'dan bu yana meydanda bulunan muhalifler, Tahrir Meydanı'ndan ayrılmaya başladı.

Tahrir'in son görüntüsü

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi karşıtı gösterilerin yapıldığı meydanlarda kutlamalar yapılırken, Mursi'ye destek mitinglerinin gerçekleştirildiği meydanlarda hüzün ve endişe hakim.

Başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda 30 Haziran'dan bu yana Mursi'nin görevi bırakması ve erken seçime gidilmesi talebiyle gösteriler düzenleyen muhalifler, ordunun yönetime el koymasının ardından meydandan ayrılmaya başladı.

Tahrir'deki küçük bir grup ise "25 Ocak devriminde yaptıkları hatayı tekrar etmek istemediklerini" belirterek, meydanı terk etmedi. Meydanda oluşturulan platformda, Mısır Milli Marşı çalmaya devam ediyor.

 

MISIR GÜVENLİK GÜÇLERİ BÖLGEDEN AYRILDI

30 Haziran tarihinden itibaren Tahrir Meydanı çevresinde giriş çıkışları kontrol altına alan Mısır güvenlik güçleri bölgeden ayrıldı, meydan çevresindeki yollar trafiğe açıldı.

Muhaliflerin Mursi karşıtı gösteriler düzenlediği Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde de sükunet hakim.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinde göstericilerin koyduğu engellerin kaldırıldığı, görevlilerin temizliğe başladığı, gösterilerin devam ettiği 5 gün boyunca kapalı kalan dükkanların da açıldığı gözlendi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarındaki Ömer bin Abdulaziz Camisi avlusunda az sayıda çadır kaldı.

Mursi yanlısı göstericilerin günlerdir seçimle iktidara gelen cumhurbaşkanını desteklemek için toplandığı Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı'nda ise Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin açıklaması sonrasında ümitsiz bekleyiş başladı. Askeri müdahalenin ardından, meydana kurulan platformdan dini marşlar çalmaya devam ediyor. Rabiatu'l-Adeviyye Meydanı yakınlarında Abbas el-Ukkad, et-Tayaran ve en-Nasr caddelerinde çok sayıda asker bulunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!