Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tahkim Başkanı'ndan 'cinayetli' bir isyan...

Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu, kurul kararlarına açıklık getirmek için verdiği röportajında Tahkim Kurulu'nunda alınan kararların özeleştirisel bakış açısıyla değerlendirmesini yaptı.

Tahkim Başkanı'ndan 'cinayetli' bir isyan...

Tahkim Kurulu Başkanı Engin Tuzcuoğlu, göreve geldiği günden beri basına mesafeli yaklaştı, uzak durdu. 3 Temmuz sürecinin ardından özellikle son haftalarda hedef tahtasındaki isimlerden biri olurken sessizliğini Habertürk gazetesine bozdu.

"CİNAYETİN ERTELEMESİ OLUR MU?"

İşte Engin Tuzcuoğlu'nun görüşleri:

"Cinayet olsa neredeyse erteleme kararı çıkacak. Cinayetin ertelemesi mi olur? Talimatlar çok dengesiz, değişmesi lazım. 103. madde FIFA talimatları ile de çelişiyor. 103. maddeden benim de vicdanım rahatsız ve sızlıyor. Adam ana avrat küfür ediyor, hakaret ediyor, saldırıyor cezası 8 maç. Bir diğeri tükürüyor yine 8 maç. Böyle şey olur mu? Talimatın bir maddesi bir eylem için 5 maç ceza öngörüyor, bir başka maddede aynı eylemin cezası 10 maç. Gelin de çıkın işin içinden.

Biz eleştiriye karşı değiliz, sadece hakaret olmasın. Eleştiriler hoşumuza bile gidiyor. Ancak bazı isimler önyargılı hareket ediyor. Eleştiri hukuk dışına çıkarsa elbette rahatsız olurum. Talimatları da dikkate almak lazım. Orada yazılı bir maddeyi biz nasıl işletmeyiz? İşletmezsek hukuka aykırı hareket etmiş oluruz.

Gerekçeli kararları açıklamaya başladık tepki gördük. Ama biz aynı yolda devam edeceğiz. Bir karar alıyorsak gerekçelerini de herkes bilmeli. Meireles dosyasında tükürük cezasının iptali kararında haklıydık. 7 saat görüntüleri izledik, tükürmediğine kanaat getirdik. Ama oyuncunun hakeme yaptığı el hareketinden daha fazla ceza alması gerekirdi. Hakarete verilen üç maçlık ceza konusunda PFDK'yı hukuksal olarak eleştirdik ve bunu kararımıza da yazdık. Bunu yapmazsam kendime ihanet etmiş olurum. Ancak başvuru olmadan da cezayı artıramam. Hukuk Müşavirliği'nin başvurusu olmadığı için de cezayı artıramadık. Çünkü bizim kurulun aleyhe bozma durumu yok.

Bizim taraf olmamız düşünülemez. Herhangi bir kulüple, oyuncuyla, bu camia içinde kişiyle bir bağlantımız yok. Haftada 1 gün gitmemiz gereken federasyon binasına bizler 4 gün gidiyoruz. Elimizden geldiğince en doğruyu yapmaya çalışıyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!