Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tabip Odası'ndan Doğanköy tepkisi

Bursa Şehir Hastanesi için Doğanköy adres gösterilirken, kamu- özel ortaklığıyla yapılacak şehir hastanesinin yeri ve ihale şekli tepkileri de beraberinde getirdi. Bursa Tabip Odası Başkanı Pala, vatandaşın sağlık hizmetine ulaşım engeli yaşayacağını belirtirken, sağlığın yeni bir özelleşmeyle karşı karşıya kaldığını savundu.

Tabip Odası'ndan Doğanköy tepkisi

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM


Uzun süredir tartışılan Şehir Hastanesi için Doğanköy'ün adres gösterilmesi Bursa Tabip Odası'nın tepkisine neden oldu. Hükümet tarafından "Kamu-Özel Ortaklığı" yöntemiyle yapılması planlanan hastane kampüslerinin adı birdenbire değiştirilerek 'Şehir Hastanesi' adıyla anılırken, Bursa Tabip Odası yine büyük bir yanlış yapıldığını savundu. Şehir hastanelerinin şehir dışında yapılmasının doğru olmadığını kaydeden Başkan Kayıhan Pala, bugün yaptığı yazılı açıklamada vatandaşın sağlık hizmetine ulaşım engeli yaşayacağını vurguladı. 

KAYSERİ KÖTÜ ÖRNEK

Kamu- özel ortaklığıyla hastane yapılmasının da yanlış olduğuna dikkati çeken Pala, "Örneğin Kayseri ihalesinde sabit yatırım tutarı 427 milyon TL olan "Şehir Hastanesi" için 25 yılda toplam olarak 3 milyar 443 milyon TL ödenmesi öngörülmektedir. Kayseri'de yaklaşık üç buçuk yıllık kirası ile sabit yatırım tutarı karşılanabilen şehir hastanesi için neden 25 yıl boyunca kira ödenecektir? Yalnızca Kayseri için fazladan 3 milyar TL neden ödenecektir? Bu para nasıl ödenecektir? Bu para kimlere ödenecektir?" ifadelerini kullandı.

SAĞLIKTA YENİ ÖZELLEŞME

Bursa Şehir Hastanesi ihalesi için çekinceleri olduğunu ifade eden Pala, şehir hastanelerinin kamu adını kullanarak küresel sermayeye yeni ve büyük bir kaynak aktarmanın aracı olduğunu belirtti. Sağlık alanının yeni bir özelleştirme ile karşı karşıya olduğunu da kaydeden Pala, "Bursa şehir merkezi yeni kamu hastane yatırımları için çok fazla zaman kaybetmiş bulunmaktadır. Daha fazla zaman kaybına yol açmayı önlemek için, siyasi karar vericileri başta yer seçimi ve finansman yöntemi olmak üzere Bursa Şehir Hastanesi ile ilgili konunun tüm ayrıntılarını açıklıkla ve şeffaf bir biçimde tartışmaya davet ediyoruz" diye konuştu.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!