Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suudi Arabistan'dan Sudanlı taraflara çağrı

Suudi Arabistan, Sudanlı taraflar arasında diyaloğa devam edilmesi ve sağduyuyla hareket edilmesi çağrısında bulundu.

Suudi Arabistan'dan Sudanlı taraflara çağrı

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'da yer alan haberde, Suudi Arabistan  hükümetinin Sudan'da ölüm ve yaralanmalarla sonuçlanan olayları endişeyle takip  ettiği belirtildi.

Sudanlı tarafların, halkın talep ve beklentilerini karşılamak için  sağduyuyla hareket etmesi ve çeşitli güçler arasında diyaloğa devam etmesinin  gerekli olduğu vurgulanarak, ülkenin içinde bulunduğu bu zor şartları en kısa  zamanda aşması temenni edildi.

Ayrıca Sudan halkına ve hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı,  yaralılara acil şifalar dilendi.

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, bugün muhalif göstericilere liderlik eden Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri  (ÖDBG) ile müzakerelere başlamaya ve yeni bir sayfa açmaya hazır olduklarını  belirtmişti.

Burhan, dün devlet televizyonunda yayımlanan konuşmasında, muhalif  göstericilere liderlik eden ÖDBG ile müzakereleri durdurduklarını, 9 ay içinde  genel seçimlere gitme kararı aldıklarını açıklamıştı.

Sudan'daki olaylar

Sudan güvenlik güçleri, pazartesi sabahı başkentte gösterilerin  odağındaki ordu karargahı önündeki göstericileri gerçek mermi ve göz yaşartıcı  gaz kullanarak dağıtmış, Sudan Doktorlar Komitesine göre en az 100 kişi hayatını  kaybetmişti.

Ülkede 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz nedeniyle başlayan gösterilerin  hızla rejim karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından ordu, 11 Nisan'da yönetime el  koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Ordunun ülke yönetimine el koymasının ardından sivil yönetime geçiş  için eylem yapan protestocular, geçiş hükümetinin nasıl oluşması gerektiğine dair  askeri yetkililerle müzakere yürütüyordu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!