Suudi Arabistan'dan bir karar daha! İthalat durduruldu

Suudi Arabistan Havayolları, dün resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Kanada'ya düzenlenen tüm seferlerin ve Kanada'dan ülkeye gerçekleştirilen tüm uçuşların durdurulması yönünde bir karar alındığını duyurmuştu. Kanada'da tıbbi tedavi programlarını durduran Suudi Arabistan'ın, tedavisi süren hastaları da Kanada dışına transfer etme çalışmalarına başladığı bildirilirken, Kanada'dan arpa ve buğday ithalatını durdurdu.

Suudi Arabistan'dan bir karar daha! İthalat durduruldu

Kanada hükümeti, tutuklanan bütün sivil toplum aktivistlerini derhal bırakması için Suudi Arabistan'a çağrıda bulunmuş, Suudi Arabistan Krallığı ise bunu içişlerine müdahale olarak değerlendirip Kanada'nın Suudi Arabistan Büyükelçisinin 24 saat içinde ülkeyi terk etmesini istemişti. Suudi Arabistan, Kanada'daki büyükelçisini geri çağırarak Kanada ile bütün ticari ilişkilerini kestiğini açıklamıştı.

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı, ülkenin Kanada ile tıbbi tedavi programlarını iptal ettiğini halen bu ülkede tedavi gören hastaları başka ülkelere nakletme çalışmalarını koordine ettiğini açıkladı.

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Suudi Arabistan'ın tutumuyla ilgili yaptığı açıklamada Kanada'nın Kanada'da ve dünyanın her yerinde insan haklarını destekleyeceğini, kadın haklarının da insan hakları olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan ile Kadana arasında yıllık ticaret hacminin 4 milyar dolar olduğu, ayrıca 13 milyar dolarlık silah anlaşmasının bulunduğu kaydedildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!