Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suudi Arabistan'daki Cemal Kaşıkçı davasında karar

Suudi Arabistan'da mahkeme, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili nihai kararını verdi. 5 kişi 20'şer yıl, 3 kişi ise 7 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırıldı.

Suudi Arabistan'daki Cemal Kaşıkçı davasında karar

Suudi Arabistan'da görülen Cemal Kaşıkçı cinayeti davasında karar çıktı. Davada 8 kişi mahkum edildi.

Cinayetle ilgili olarak 5 kişiye 20'şer yıl hapis cezası verilirken, dava kapsamında yargılanan 3 kişi ise 7-10 yıl arasında hapis cezalarına çarptırıldı. 

CEMAL KAŞIKÇI CİNAYETİ

Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul'daki konsolosluk binasında 2 Ekim 2018'de vahşice öldürülmüştü.

Suudi Arabistan'da Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili davada 5 sanık hakkında idam, 3 sanık hakkında ise toplam 24 yıl hapis cezası verilirken, bin Selman'a yakın isimler serbest kalmıştı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından 2019 haziran ayında açıklanan 101 sayfalık raporda, Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı'yı kasten ve taammüden öldürmekten sorumlu tutulmuştu.

Raporda, aralarında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın da bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar olduğuna işaret edilmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!