Suudi Arabistan'da kadın hakları aktivistlerine toplu gözaltı

Suudi Arabistan'da kadınların otomobil kullanması yasağının kalkacağı 24 Haziran'a haftalar kala çok sayıda kadın hakları aktivisti gözaltına alındı. Basının ve trollerin 'vatan haini' ilan ettiği kadın hakları aktivistleri 'casuslukla' suçlandı.

Suudi Arabistan'da kadın hakları aktivistlerine toplu gözaltı

ABD ve İsrail'le birlikte İran'a karşı savaş rüzgarları estiren Suudi Arabistan diğer yandan içten içe kaynıyor.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman'a (MbS) yönelik darbe girişimi söylentileriyle çalkalanan Suudi Arabistan'da geçen haftadan beri çok sayıda kadın hakları savunucusu gözaltına alındı.

MbS'nin kadınların otomobil kullanması yasağının kalkacağını ilan ettiği 24 Haziran'a haftalar kala sürücülük haklarına da dikkat çeken kadın hakları kampanyası yürütenlerin gözaltına alınması dikkat çekti.

BBC, son olarak 3 aktivistin daha yakalanmasıyla gözaltındakilerin sayısının en az 11 olduğunu, bunların çoğunun kadın olduğunu duyurdu.

İçlerinde Azize Yusuf, Luceyn Haslul, İman El Nefcen gibi dünyaca tanınan isimler de var.

Dünya Azize'yi en çok erkek vasiliğine karşı başlattığı ve binlerce imza topladığı kampanyayla tanıyor.

Suudi Arabistan'da bir kadının eğitim alması, çalışması, evlenmesi ve seyahat edebilmesi için babası, erkek kardeşi, eşi ya da dulsa oğlundan izin alması gerekiyor. Pasaport alabilmesi, ülke dışına çıkabilmesi, ev kiralaması, hastanede tedavi görmesi ve dava açması için de erkek izni aranıyor.

Azize, bu vasilik sisteminin kalkması için imza topladığı dilekçede 'reşit yaşta tam bir yurttaş olarak kadının, kendi kararlarını kendi vermesi ve kendi eylemlerinden sorumlu olmasını' savunmuştu.

El Haslul da 2014 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nden Suudi Arabistan'a otomobil kullanarak giriş yapmaya çalışırken yakalanmış ve iki ay cezaevinde kalmıştı.

15 Mayıs'tan beri gözaltına alınan kadın hakları aktivistlerinin 'yabancı taraflarla şüpheli temaslarda bulunarak casusluk yapmak ve istikrara zarar vermekle' suçlandığı belirtildi.

Suudi insan hakları savunucuları, yasaklar kalkacakken yapılan gözaltıların 'şoke edici' olduğunu dile getirdi.

Suudi gazetesi Okaz, 20 Mayıs nüshasında kadın hakları aktivistlerinin gözaltına alınmasına tam sayfa ayırdı. Okaz, 'aramızda yerleri olmayan vatan hainleri' diye nitelediği aktivistlere 20 yıl hapis cezası verileceğini öngördü.

Suudi kraliyetinin baş destekçisi ABD'den 'gözaltılara dair endişe, reformların hayata geçmesini yakından takip' açıklaması geldi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!