Suudi Arabistan'a bir şok daha!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ev sahipliğinde Riyad'da düzenlenecek "Geleceğe Yatırım Girişimi" (FII) konferansına katılmayacağını açıkladı.

Suudi Arabistan'a bir şok daha!

Washington Post'un Suudi yazarı Cemal Kaşıkçı'nın akıbetinin  belirsizliğini koruması nedeniyle Riyad'da gelecek hafta düzenlenecek FII  konferansına katılmaktan vazgeçen son isim ABD Hazine Bakanı Mnuchin oldu.

Mnuchin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Az önce ABD Başkanı  Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya geldim ve Suudi Arabistan'ın Geleceğe Yatırım Girişimi zirvesine katılmamaya karar verdim."  ifadelerini kullandı.

Mnuchin'in açıklamasında söz konusu konferansa katılmama kararını,  Trump ve Pompeo ile istişare ederek aldığını vurgulaması dikkati çekti.

İş dünyası konferanstan desteğini daha önce çekmişti 

Başkent Riyad'da 23-25 Ekim'de gerçekleştirilmesi planlanan konferansa  katılmaktan vazgeçtiklerini bu hafta içinde açıklayan diğer isimler arasında,  ABD'nin en büyük finansal kuruluşlarından Chase'in Üst Yöneticisi (CEO) Jamie  Dimon, Blackrock'unCEO'su Larry Fink, Blackstone'un CEO'su Stephen Schwarzman,  Google Cloud'ın CEO'su Diane Greene ve Londra Borsası CEO'su David Schwimmer da  yer aldı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde da "Çöldeki  Davos" olarak nitelendirilen konferansa katılmamak için planlanan Orta Doğu  seyahatini iptal etti.  

Ayrıca, Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, Uber'in CEO'su Dara  KhosrowshahiFord'un Yönetim Kurulu Başkanı Bill Ford, AOL'nin kurucusu Steve  Case, Viacom'un CEO'su Bob Bakish ve Google'ın eski yöneticilerinden Kai-Fu Lee  konferansa katılmayacağını geçen hafta açıklamıştı.

Önde gelen basın kuruluşları sponsorluklarını çekti

İş dünyasının önemli isimlerinin yanı sıra uluslararası basın  kuruluşları da Suudi Arabistan'ın en büyük finansal etkinliği özelliğini taşıyan  konferanstan desteğini çekti.

New York Times, CNN, CNBC, Financial Times, Huffington Post ve  Bloomberg konferanstan sponsorluğunu çeken ya da katılmayacağını açıklayan  kurumlar arasında bulunuyor. 

Ayrıca, The Economist dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Zanny Minton  Beddoes veLos Angeles Times gazetesinin sahibi Patrick Soon-Shiong da konferansa  katılmaktan vazgeçen basın temsilcileri olarak öne çıkıyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın ülkesinin 2030  Vizyonunu tanıtmak amacıyla geçen yıl başlattığı FII konferansının, Suudi  gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğuna  girdikten sonra kaybolmasına bağlı olarak alınan çekilme kararlarına rağmen  yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!