Survivor Kemal'in adadaki mücadelesi

Balıkesir'in Erdek ilçesine bağlı Narlı köyü yakınlarındaki bir koyda deniz kenarına kurduğu çadırında köpeği Ceviz ile yaşamını sürdüren emekli Survivor lakaplı Kemal Talaş (57) kendi elektriğini de üretiyor.

Survivor Kemal'in adadaki mücadelesi


 

Narlı köyü yakınlarında bulunan bir koya yaklaşık 14 yıl önce bir arkadaşı ile birlikte piknik yapmak üzere geldiklerini ve bu piknik sonrasında da her yıl mayıs aylarında gelmeyi sürdürdüğünü belirten emekli maliyeci Kemal Talaş, emekli olduktan sonra her yıl 5 ayını burada geçirdiğini söyledi. Çevredeki vatandaşlar tarafından da 'Survivor Kemal' olarak tanınan Kemal Talaş, gelip gittiği dönemler içerisinde yaşamını kolaylaştıracak çalışmalar yaptığını belirterek, "İlk geldiğim zamanlarda kendi yemek ihtiyacımı karşılamak için tavuk beslemeye başladım ancak tavukları Tilkiler yedi. Daha sonra bende yemek ihtiyacımı yumurta ve balık ile karşılamaya başladım. Akşam üzeri denize açılarak balık tutup bunları yiyorum. Balık tutamadığım zamanlarda ise yumurta yedim ve yemeye de devam ediyorum. Bunun yanı sıra aydınlanma ihtiyacımı karşılamak için ilk olarak gaz lambası kullandım. Daha sonra teknolojinin gelişmesi ile birlikte Jeneratör aldım, oda çok gürültü yapıyordu. Sonra iki adet güneş paneli koydum. Şimdi de düşük voltaj ile çalışan buzdolabını çalıştırabilmek amacıyla da rüzgar türbini kurdum. Önümüzdeki yıl da dolabı alacağım" dedi.

"BANA 24 SAAT YETMİYOR"

Eşinin Erdek ilçesinde memur olarak görevini sürdürdüğünü söyleyen iki çocuk babası Talaş, burada geçen zamanını nasıl değerlendirdiğini de anlatarak, "Bana 24 saat bile yetmiyor. Sabahları dağ yürüyüşü yapıyorum. Dağdan dönerken yakacak odun ve misafirlerime vermek amacıyla kekik topluyorum. Sabah yürüyüşünden sonra terliyor ve denize giriyorum. Bir süre yüzdükten sonra duş alarak uyuyorum. Uyandıktan sonra ise kış döneminde televizyon seyretmekten kitap okumaya zaman bulamadığım için hamakta kitap okuyorum. Akşam üzeri ise denize açılarak balık tutuyorum" diye konuştu.

"GEZİ PARKI OLAYLARINI BAŞLAMASINDAN BİR HAFTA SONRA KIZIMDAN DUYDUM"

Yaşamını burada sürdürdüğü zaman içerisinde bazı tatilciler ve vatandaşların kendisine deli gözüyle baktığını, bazılarının ise hayranlık duyduğunu söyleyen Talaş, buradaki en büyük problemim haber alma. Haberleri alışveriş ihtiyaçlarımı gideren arkadaşlarının bazen getirdiği gazeteden alıyorum. Burada bir radyom var ama haber dinleyemiyorum sadece müzik dinleyebiliyorum. İstanbul da başlayan gezi parkı olaylarını beni ziyarete gelen kızımdan olayların başlamasından bir hafta sonra öğrendim. Öyle bir anlattı ki merak ettim televizyon izleme imkanım da yoktu 1 GB'lik internet paketi aldım. Onu da sosyal paylaşım sitelerine yüklenen videoları izlerken aynı gün bitirdim. Dünya ile bağlantımız kopuk gibi bir şey ancak gelen gidenlerden haberleri alıyorum" şeklinde konuştu.

Koyda piknik yapmak için Bursa'dan geldiklerini söyleyen tatilciler ise Kemal Talaş'ın yaşamının kendilerinde hayranlık uyandırdığını belirterek, "Gelecek yıl biz de çadırımızla gelerek onun gibi tatil yapmayı düşünüyoruz" dediler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!