Suriyeliler ülkelerine dönüyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bazı Suriyeliler, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları ile terör örgütleri YPG/PKK-DEAŞ'tan temizlenen bölgelere dönüyor.

Suriyeliler ülkelerine dönüyor

Aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı, Türkiye'nin farklı  illerinde yaşayan 120Suriyeli, Gönüllü Geri Dönüş Programı kapsamında, Öncüpınar Konaklama Tesisleri Göç İdaresi Müdürlüğü bürosundaki işlemlerin ardından  minibüslerle ülkelerine gönderildi.

Suriye uyruklu Zeynep Salih, yaptığı açıklamada,  yaklaşık 3 yıl önce ailesiyle geldiği Türkiye'den ayrılırken hüzün ve sevinci bir  arada yaşadığını söyledi.

Türkiye'de kaldığı süre içerisinde komşuları ve arkadaşlarıyla çok  güzel günler geçirdiğini anlatan Salih, Suriye'de daha önceden yaşadıkları  bölgelerin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatları sonrası terörden  arındırıldığını, bu nedenle dönüş yapmaya karar verdiklerini dile getirdi.

Ülkelerinde mutlu bir hayat yaşayacaklarına olan inancını dile getiren  Salih, "Eşim bizden önce gitti, Azez'de bir iş kurdu ve bizi yanına çağırdı.  Aileme ve ülkeme kavuşacağım için mutluyum ama Türkiye'deki komşularımı  özleyeceğim." dedi.

Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan 1 Ocak 2015'ten bu yana, program  kapsamında, yaklaşık 80 bin Suriyeli ülkesine dönüş yaptı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!