Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriyeli Türkmenler Ankara'da toplanıyor

Suriye Türkmen Platformu Tertip Komitesi Üyesi Dr. Muhammed Cern, Esed rejimi düşene kadar muhaliflerle birlikte silahlı mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Suriyeli Türkmenler Ankara'da toplanıyor

Türkmen Konseyi'nin oluşturulmasının, Türkmenleri en iyi temsil yolu olduğunu savunan Cern, Suriye'de rejim tarafından işlenen sistematik cinayet ve yıkımı sona erdirmek adına silahlı direnişi sürdüreceklerini belirtti.


Cern, Türkmen Konseyi'nin, Türkmen haklarını korumak ve bölgedeki sorunlar üzerinde ortak kararlar alabilmek amacıyla kurulduğuna değinerek, ''Hedefimiz, Esed rejimi düşene kadar muhaliflerle birlikte silahlı mücadeleyi sürdürmek. Adaletsizlik ve zulümle geçen 40 yıllık Esed rejimine karşı muhalif güçlerle verdiğimiz mücadele meyvesini vermeye başladı. Rejim devrildiğinde ülkenin yeniden inşası için Suriyeli kardeşlerimizle işbirliği içinde olacağız'' diye konuştu.

Bu arada, Suriyeli Türkmenler, Türkmen meclisi üyelerinin seçim ve Suriye'deki rejim karşıtı silahlı mücadelenin ele alınması için 29 Mart Cuma günü ikinci kez Ankara'da toplanacak.

Toplantıya, 360 delege, Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) ve Suriye Muhalif Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) temsilcileri katılacak. Delegelerin Türkmen meclisinin 35 üyesini seçeceği üç gün sürecek toplantının ilki geçen ocak ayında yapılmıştı.

Suriye'de sayıları kesin olmamakla 3,5 milyon Türkmen bulunduğu ifade ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!