Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriyeli sığınmacı sayısı hızla artıyor

BM'ye göre ağustosta Suriye'den 100 bin kişi kaçtı. Türkiye'de halen 80 bini, Ürdün'de 77 bini, Lübnan'da 59 bini, Irak'ta 18 bini aşkın sığınmacı bulunuyor.

Suriyeli sığınmacı sayısı hızla artıyor

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcüsü Melissa Fleming, örgütün merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, sığınmacı sayısının Suriye krizi başladığından bu yana en yüksek aylık rakamlara ulaştığını belirtti.
Fleming, ağustos ayında mülteci sayısındaki keskin artışın dikkat çekici olduğunu vurgulayarak, bunun mülteci hareketi ve sığınma arayan insan sayısındaki önemli artışı işaret ettiğini, muhtemelen de bu durumun Suriye'deki şiddetin durumu ile büyük istikrarsızlığı gösterdiğini ifade etti.
Fleming, Türkiye'de halen 80 binden fazla Suriyeli sığınmacı bulunduğunu, sınırların açık olduğunu ve 8 bin Suriyeli'nin de işleme tabi tutulmayı beklediğini kaydetti.
Fleming, elde ettikleri bilgilere göre Ürdün'de 77 binden fazla, Lübnan'da 59 binden fazla, Irak'ta ise yaklaşık 18 bin 700 Suriyelinin bulunduğunu söyledi.
BM rakamlarına göre Suriye'de ayaklanmanın başladığı 17 aydan bu yana ülkeden kaçan 234 bin 368 kişinin yüzde 40'dan fazlası Ağustos ayında ülkelerini terk etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!