Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriyeli komutan Türkiye'ye kaçtı

Ankara'da Dışişleri Bakanlığı, Suriye lideri Beşar Esad'ın Venezuela'dan sığınma talebi istediği iddialarını Caracas'taki muhataplarıyla teyit ettiği iddialarını yalanladı.

Suriyeli komutan Türkiye'ye kaçtı

Türk basınında yer alan haberlerde, Esad'ın, Venezüela lideri Hugo Chavez'e, ülkeden ayrılmak zorunda kalması durumunda, sığınma talebini içeren bir mektup yazdığı iddiası Türkiye tarafından Venezuela makamlarına doğrulatıldığı iddiası yer aldı.


BBC'nin İstanbul'daki muhabiri James Reynolds, Türk Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin Venezuela makamlarına bu yönde bir soru sorulmadığını aktarıyor.
Öte yandan, Suriye Jandarma Komutanı Abdülaziz Şalal, Beşar Esad hükümetini terk ederek Türkiye'ye kaçtı. Abdülaziz Şalal, muhalefet saflarına geçen en üst düzey Suriyeli yetkililerden biri.
Saf değiştirmesinin nedenlerini bir video mesajla yayınlayan komutan, Suriye ordusunun sivil halkı korumakta başarısız kaldığını ve askerlerin ''cinayet çetelerine'' dönüştüğünü söyledi.
Şalal'ın kaçış haberine, muhalefet güçlerinin Suriye ordusu karşısında yeni kazanımlar elde ettiği iddiaları eşlik ediyor.

'Başkaları da var'
Tuğgeneral rütbesine sahip olan Abdülaziz Şalal, sınırı geçerek Türkiye'ye vardıktan sonra ilk önce El Arabiya televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Beşar Esad'a bağlı askerlerin köy ve kasabalarda sivillere yönelik katliamlardan sorumlu olduğunu iddia etti.

BBC'nin Orta Doğu muhabiri Jim Muir'le konuşan muhalif kaynaklara göre, Abdülaziz Şalal Suriye ordusunu terketmeden önce kendileriyle gizlice irtibata geçerek işbirliği kurmuştu.
Muhabirimiz, saf değiştiren diğer üst düzey Suriyeli komutanların da aynı şekilde hareket ettiğinin düşünüldüğünü bildiriyor.
Fakat Şalal, saf değiştirmenin giderek zorlaştığını çünkü ordu içinde kontrolün çok daha sıkılaştırıldığını söyledi.
Jandarma Komutanı Şalal, ''Beşar Esad'ı terketmek isteyen başka üst düzey askerler de var ama saf değiştirdiklerini açıklayacak bir ortam bulamıyorlar'' dedi.

İbrahimi çözüm arayışında
Öte yandan süregiden çatışmalarda muhalefet güçlerinin Türkiye sınırı yakınlarında yer alan Harem kentinde kontrolü ele geçirdiği haberleri geliyor.
Diplomatik planda ise Birleşmiş Milletler'in Suriye özel elçisi El Ahdar İbrahimi, başkent Şam'da Cumhurbaşkanı Beşar Esad'la ve rejimin Şam'da varlık göstermesine izin verdiği muhalif siyasetçilerle bir araya gelerek krize çözüm yollarını görüştü.
BBC muhabiri Jim Muir, İbrahimi'nin görüştüğü muhalif siyasetçilerin Esad'la savaşan ana muhalefet gücünün desteğinden yoksun olduğuna dikkat çekiyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!