Suriyeli çocukların karne sevinci

Türkiye'de en çok sığınmacıya ev sahipliği yapan kentlerin başında gelen Şanlıurfa'da eğitim gören yaklaşık 73 bin Suriyeli çocuk, karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıktı.

Suriyeli çocukların karne sevinci

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak, Türkiye'ye sığınan ve Şanlıurfa'da sağlanan imkanlarla eğitimlerini sürdüren Suriyeli öğrenciler, Türkiye'deki yaşıtları gibi karne sevinci yaşadı.

Bin civarında öğrencinin eğitim gördüğü Sırrın Geçici Eğitim Merkezi'nde düzenlenen karne dağıtım töreninde başarılı öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

Öğrencilerin büyük bölümü tatile çıkacağı için mutluluk yaşarken, notları istediği gibi olmayan bazı öğrencilerin ise üzgün olduğu gözlendi.

Okulda öğretmenlik yapan ve kızı da aynı yerde eğitim gören Nesrin Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada Halep'ten geldiklerini ve yaklaşık 6 yıldır Şanlıurfa'da yaşadıklarını ifade etti.

Burada savaş mağduru çocukları geleceğe hazırlamak için çalıştıklarının aktaran Muhammed, kızı Aye'nin karnesinin çok iyi olduğunu kaydetti.

Öğrencilerden Sara el-Veys ise dünden beri heyecandan uyuyamadığını dile getirerek, notlarının iyi olmasından dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Okul Müdürü Mustafa Koç da öğrencilere başarı dileyerek tatili en iyi şekilde değerlendirmelerini istedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!