Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriye Geçici Hükümeti harekete geçti

Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Gassan Hito'nun Suriye-Türkiye sınırında bir yeri hükümet merkezi olarak seçtiği bildirildi.

Suriye Geçici Hükümeti harekete geçti

Katar'ın başkenti Doha'daki 24. Arap Birliği Zirvesi'nde AA muhabirine açıklama yapan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Basın Sözcüsü Halid Salih, Başbakan Hito'nun hükümet merkezi için Suriye-Türkiye sınırında bir yeri belirlediğini söyledi.

Salih, hükümetin merkezinin tam yeri hakkında bilgi vermedi.

Beşar Esad'ın Suriye'den gitmesinin birkaç aydan daha kısa süreceğini öne süren Salih, tespit edilen hükümet merkezinin Esed ülkeden ayrılana kadar geçici bir süre için kullanılacağını belirtti.

Salih, Başbakan Hito'nun Arap Birliği Zirvesi'nin sona ermesinin ardından Türkiye'ye döneceği bilgisini verdi.

İlk büyükelçilik Katar'da açılacak

Öte yandan Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonu (SMDK), yarın Katar'ın başkenti Doha'da Suriye Geçici Hükümeti'nin ilk büyükelçiliğinin açılacağını duyurdu.

SMDK üyesi Sunir el-Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, büyükelçiliğin açılışını Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Gassan Hito, SMDK Başkanı Muaz el-Hatib ve SMDK'nın Katar Büyükelçisi Nizar el-Hiraki'nin birlikte yapacağını söyledi.

Ahmed, "Büyükelçilik bütün diplomatik işlemlerin yapılması, Katar'da konsolosluk, pasaportların yenilenmesi ve Suriyelilere hizmet edilmesi için çalışacak" diyerek, Arap Birliği'nin 24'üncü Olağan Zirvesi'nde Suriye'yi SMDK'nın temsil ettiğine dikkati çekti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!