Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriye'den Türkiye'ye çok sert tepki

Suriye'de uçuşa yasak bölge kurulmasını öneren Türkiye'ye Şam'dan sert tepki geldi.

Suriye'den Türkiye'ye çok sert tepki

New York Times'ın haberine göre, Suriye Enformasyon Bakanı Ümran ez Zabi, başkent Şam'da düzenlediği basın toplantısında, sınırda tampon ya da güvenli bölge kurulması dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "meşruiyetini yitirdiğini" söyledi.

Zabi, Suriye'nin tampon bölge için bir karış toprağını dahi açmayacağını belirterek, böyle bir müdahale girişimine karşı Suriye hava kuvvetlerinin misillemede bulunacağı uyarısında bulundu.

Suriyeli Bakan, "Her kim ki ulusal egemenliğimize dokunur, ellerini keseriz" diye konuştu.

Suriye'de yaşananları "büyük bir komplo" olarak değerlendiren Zabi ayrıca, Türkiye'nin Suriyeli muhalifleri silahlandırdığına dair elinde güçlü kanıtlar olduğunu ileri sürdü.

Suriye'nin yeni BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi'ye elinden gelen yardımı yapacağını ifade eden Zabi, "Annan'a da yardım ettik. Annan; Katar, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın Şam'a yönelik suçlamaları nedeniyle başarısız oldu" dedi.

Şam'dan izin almadan Suriye'ye giren yabancı gazetecileri de uyaran Zabi, "Yasa dışı yollardan giriş yapan bir muhabir iki hata yapıyor. Birincisi, kanunen kendini zora sokuyor. İkincisi, mesleğinin ötesine geçiyor" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!