Suriye'deki Kuzey Humus'tan tahliyeler başladı

Kuzey Humus'dan ayrılan 3 bin 194 kişiyi taşıyan ilk konvoy, Fırat Kalkanı bölgesindeki Bab yakınlarına ulaştı.

Suriye'deki Kuzey Humus'tan tahliyeler başladı

Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin ablukada tuttuğu ve gerginliği azaltma bölgeleri kapsamındaki Kuzey Humus'taki kuşatmanın  sonlanması için başlatılan tahliyelerde 3 bin 194 kişi Fırat Kalkanı bölgesindeki  Bab ilçesi yakınlarına ulaştı. 

Esed rejimi ile Rusya aracılığında yapılan müzakereler sonucu, askeri  muhalif grupların kontrolündeki Kuzey Humus'ta zorunlu tahliyeler için 2 Mayıs'ta  anlaşmaya varılmıştı.

Bu çerçevede bölgedeki rejim ablukasından çıkmak isteyen sivilleri taşıyan ilk konvoy, dün öğleden sonra Kuzey Humus'tan ayrılarak Fırat Kalkanı  bölgesine doğru yola çıktı.

Bab'daki bildirdiğine göre, Kuzey Humus'tan yola  çıkan ve içinde 3 bin 194 kişiyi taşıyan 66 otobüs, sabah saatlerinde Fırat  Kalkanı bölgesindeki Bab ilçesi yakınlarına ulaştı.

Humus gerginliği azaltma bölgesinde durum

Humus'un kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki 592 kilometrekarelik  alan, 5 yıldır abluka altında tutuluyor. Bölgede 200 ila 250 bin kişi  yaşıyor. 

Bölge, Türkiye, Rusya ve İran tarafından Mayıs 2017'de Astana  anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı. 

Rusya, Humus'un kuzeyini kapsayan gerginliği azaltma bölgesinde 4 Ekim  2017'de rejim ve muhalifler arasında ateşkese varıldığını duyurmuştu ancak rejim,  geçen ay Şam'daki Doğu Guta'yı abluka ve yoğun saldırılar neticesinde ele  geçirdikten sonra 14 Nisan'da Kuzey Humus'a yönelmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!