Suriye'de karşılıklı tahliyeler tamamlandı

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde rejim karşıtı silahlı gruplar ve askeri muhaliflerin kuşatmasındaki Fua ve Keferya beldelerindeki tahliyeler tamamlandı.

Suriye'de karşılıklı tahliyeler tamamlandı

Şii nüfuslu  Fua ve Keferya beldelerinden dün gece geç saatlerde Esad rejimi yanlısı 900  kişinin rejim bölgelerine ve rejim güçlerince tutuklu 250 kişinin de muhalif  bölgelere geçmesiyle karşılıklı tahliyeler sona erdi.

19 Temmuz'da başlayan tahliyeler kapsamında iki beldeden iki aşamada  toplam 6 bin 900 kişi rejim bölgesine geçerken, rejim güçleri de 1505 kişiyi  serbest bırakarak İdlib'e gönderdi.

Tahliyelerin tamamlanmasıyla 3 yıldan fazla süredir muhalifler ve  rejim karşıtı askeri grupların kuşatmasındaki Fua ve Keferya beldeleri  boşaltıldı.

Daha önce de söz konusu beldelerden tahliyeler gerçekleşmişti.  Karşılığında Madaya, Zebadani ve Yermük Kampı bölgeleri ile rejimin  cezaevlerindeki birçok tutuklu serbest kalmıştı.

Fua ve Keferya'yı, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızlarına bağlı  militanlar kontrol ediyordu. Beldeler 3 yılı aşkın süredir kuşatmada olsa da  rejim, havadan yoğun şekilde insani ve askeri yardım ulaştırıyordu. Halkın  ihtiyaçları bu şekilde karşılanıyordu.

Muhalifler, iki beldeyi rejimin kuşatmada tuttuğu onlarca bölgede  katliam yapmasını engellemek amacıyla ablukaya almıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!