Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriye'de devrime tam destek

Suriye Müslüman Kardeşler Lideri Muhammed Riyad El-Şukfa, Esad'a karşı yürütülen mücadelede birliği bozmak için kendilerine karşı propaganda yürütüldüğünü söyleyerek, "Biz her zaman devrimin yanında durduk. İHVAN'ın gizli ajandası olduğu ve Geçici Hükümet Başbakanlığı'na seçilen Gassan Hito'yu yönlendirdiği iddiaları asılsızdır" dedi.

Suriye'de devrime tam destek

 


 

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İHVAN), Suriye muhalefeti içerisinde teşkilata yönelik yapılan eleştiriler hakkında basın toplantısı düzenledi. Teşkilat üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan Suriye Müslüman Kardeşler Lideri Muhammed Riyad El-Şukfa, Suriye'de muhalefetin birliğini bozmak için çalışmalar yapıldığını bunu Müslüman Kardeşler üzerinden propaganda yaparak gerçekleştirdiklerini söyledi. Suriye'deki devrimin halk devrimi olduğunu ve kendilerinin bu süreci desteklediğini belirten El-Şukfa, "Suriye'deki devrim tamamen halkla başlatılan bir devrimdir. Suriye Müslüman Kardeşler bu devrime destek verdiler. Suriye Müslüman Kardeşler teşkilatı bu devrimin barışçıl olarak devam etmesini istedi, maalesef devrim öldürmeyle ve bombalama ile başladı. Suriye halkını silah taşımaya mecbur kıldı" diye konuştu.

'BU TÜM SURİYELİLERİN DEVRİMİDİR'

Kendileri hakkında karalama kampanyası başlatıldığını dile getiren El-Şukfa, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İddia sahiplerine göre demokrasi, halkın iradesinin onların isteklerini karşılaması ve yönetimi onlara teslim etmesi anlamına geliyor. İHVAN, İslami kimliği gereği, halkı siyasi, mezhebi, dini görüşlerine göre ayırmaksızın, bağnazlıktan ve batıcılıktan uzak, mutedil, İslami değerlerini koruyan, modern ve sivil bir devlet kurmayı hedefliyor. Suriye 2011 Mart devrimi, tüm Suriyeli özgürlerin devrimidir. Halk, adalet, özgürlük ve onur için sokaklara döküldü. İnsanlar devrimin barışçıllığını korumak için çabaladı. Devrim, ezilenlerin dini, mezhebi ve ırki bağlılığını göstermeksizin haklarını kurtarmak için başlamıştır. Devrim bir parti, cemaat ya da bir teşkilat devrimi değildir. Bizler bu mübarek devrimin ilk günden itibaren, tüm halka 'bu sizin devriminiz, bu tüm Suriyelilerin devrimidir ve biz arkanızdayız' dedik. Eğer bizim gücümüz varsa, o güç onlardandır ve biz hepsiyle aynı safta duruyoruz."

Konuşmasında teşkilatın Hito'yu tüm kesimlerin üzerinde uzlaştığı bir aday olması sebebiyle desteklediklerini kaydeden Şukfa," Hito'nun İHVAN ile düşünsel ve örgütsel bir bağı yoktur. Bizim, bazılarının iddia ettiği gibi özel silahlı bir grubumuz yok. Herhangi bir grup ya da tugay da oluşturmadık. Silahlı grupların bize olan yakınlıklarına göre kararlar aldığımız iddiaları doğru değildir" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!