Suriye'de Dera bölge halkı için acil insani yardım çağrısı

Suriye'de muhaliflere bağlı Dera İl Meclisi, Esed rejimi ve destekçilerinin saldırıları altında kalan Dera'da sivillere acil insani yardım çağrısı yaptı.

Suriye'de Dera bölge halkı için acil insani yardım çağrısı

Suriye'nin güneyindeki Dera'da muhaliflere bağlı olan İl  Meclisi, Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin yoğun saldırılarına maruz kalan belde ve köyleri 'felaket bölgesi' ilan ederek, bölge halkı için acil insani  yardım çağrısı yaptı. 

Dera İl Meclisi, dört gündür devam eden saldırıların ardından  bölgedeki insani duruma ilişkin sosyal medya hesapları üzerinden yazılı açıklama  yaptı.

Dera'nın doğu kırsalındaki beldelere yoğun saldırılar yüzünden toplu  göç başladığına vurgu yapan İl Meclisi, 50 binden fazla kişinin saldırılardan  kaçarak göç etmek zorunda kaldığını bildirdi.

Göç edilen bölgelerde barınma sorunu yaşandığına dikkatin çekildiği  açıklamada, "Dera İl Meclisi olarak Dera ilinin doğu kırsalındaki köy ve  beldelerini 'felaket bölgesi' olarak ilan ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

Dera İl Meclisi, sivil toplum kuruluşlarının bir an önce harekete  geçmeleri ve sivillere yardım etmeleri çağrısı yaptı.

Esed rejimi ve destekçileri, 20 Haziran'da ülkenin güneyinde Dera  ilinin kuzey ve doğu kırsalında muhaliflerin kontrolündeki sivil yerleşimlere  geniş çaplı operasyon başlatmıştı. Saldırılar sonucu on binlerce sivil, ülkenin  güneyindeki Ürdün ve İsrailişgalindeki Golan Tepeleri sınır hattı yakınındaki  bölgelere göç ediyor.

Dera, Astana süreci garantörleri Türkiye, İran ve Rusya'nın Mayıs  2017'de oluşturduğu dört gerginliği azaltma bölgesinden biriydi.

Rusya ve ABD, iki ay sonra Dera'yı bu kapsamdan çıkararak ayrı bir  güvenli bölge ilan etmişti.

Ardından ABD, bölgede desteklediği muhaliflere yardımlarını kesmişti.

ABD'nin tüm uyarılarına rağmen rejim ve destekçisi İran, ülkenin orta  kesimindeki kazanımlarından sonra güneyi de ele geçirmek için Dera'ya çarşamba  günü operasyon başlatmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!