Suriye'de çatışma

Suriye'nin 2 milyon nüfuslu kenti Humus'ta gece yarısı ordu güçlerince düzenlenen kanlı saldırılarda, yüzlerce sivilin katledildiği ileri sürüldü.

Suriye'de çatışma

Suriye'de ordu birliklerinin, gece yarısı Halidiye ağırlıklı olmak üzere Humus'taki sivil yerleşim bölgelerini topçu ateşine tutması sonucu aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu en az 217 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Muhalifler, ölü sayısını 330'dan fazla olduğunu belirtiyor.

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'ye yönelik yeni bir tasarı üzerinde müzakerelerini sürdürürken, Suriye ordusu, sivillerin ikamet ettiği evleri bombardımana tuttu. Ağırlıklı olarak Sünni Araplar'ın yaşadığı bölgede bir bina topların hedefi oldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Evi, bombardımanda yüzlerce yaralının olduğunu, yaralılardan bazılarının durumunun ciddi olduğunu bildirdi.

Gözlem Evi'nden Rami Abdülrahman, şu an için elde edebildikleri rakamlara göre, Humus ölü sayısının en az 217 olduğunu belirterek, bunlardan 138'inin Halidye bombardımanında hayatını kaybettiğini bildirdi.

Abdulrahman, Suriye birliklerinin farklı noktalardan ateş açtığını, özellikle kadın ve çocukların büyük endişe ve korku içinde olduğunu söyledi.

Bu arada, Suriye ordusunun Humus'taki katliamının ardından Türkiye dahil olmak üzere yurt dışında yaşayan birçok Suriye vatandaşı, yaşadıkları ülkelerdeki Suriye konsolosluk ve büyükelçilik binalarına yönelik eylemde bulundular.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!