Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriye'de ateşkes ümidi

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi, ''Suriye'de Kurban Bayramı'nın mutlu olmasa bile sükunet içinde geçeceğinden ümitliyiz'' dedi.

Suriye'de ateşkes ümidi

Kurban Bayramı boyunca geçerli olacak bir ateşkes ilanı için Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkanı Beşşar Esed ile görüşen BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi El- Ahdar el-İbrahimi, görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye içindeki ve dışındaki muhalefet gruplarıyla bir ateşkes planı yapmak için görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Yapılan görüşmelerde ateşkes konusunda muhalefet gruplarından bir ''taahhüt'' yerine ''vaatler'' aldığını ifade eden İbrahimi, ''Çatışmayı durdurmak konusunda bir vaat var'' diye konuştu.

Hazırladığı barış planının Esed'in muhaliflerinden çok büyük bir karşılık gördüğüne dikkati çeken İbrahimi, ''Hepsi bunun iyi bir fikir olduğunu ve planı desteklediklerini söyledi'' dedi.

Daha geniş kapsamlı bir anlaşmaya yönelik ilk adım olarak görülen ateşkes planına, Esed'in verdiği karşılık hakkında konuşmayacağını söyleyen İbrahimi, ''Suriye'de Kurban Bayramı'nın mutlu olmasa bile sükunet içinde geçeceğinden ümitliyiz'' diye konuştu.

Şam'da patlama

Bu arada, İbrahimi'nin bayramda ateşkes yapılmasını görüştüğü sırada Şam'ın şehir merkezindeki Bab Tuma bölgesinde meydana gelen patlamada biri kadın 10 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!