"Suriye'de akan kan durmalıdır"

MHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Mehmet Şandır, Suriye'yi bu noktaya getirenlerin küresel güçler olduğunu savunarak, "Bugüne kadar Ortadoğu bölgesindeki her olaya bu bölge dışından yapılan müdahale sorunu büyütmüştür. Müdahalenin sorunu çözmeyeceğini, daha çok derinleştireceğini düşünüyoruz. Ama akan bu kan durmalıdır" dedi.

''Suriye'de akan kan durmalıdır''

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü kutlamaları için Mersin'e gelen Mehmet Şandır, Cumhuriyet Alanı'nda gerçekleştirilen kutlama törenine katıldı. Törenin ardından gazetecilerin Suriye ile ilgili sorularını yanıtlayan Şandır, Suriye'nin çok kötü bir noktaya geldiğini söyledi. Şu anda Müslümanların kanının aktığını vurgulayan Şandır, "Suriye'yi bu noktaya getiren küresel güçlerdir. Oradaki ölümlerin, katliamların sorumlusu küresel güçlerdir. Şimdi Birleşmiş Milletler, ABD ve Avrupa Birliği (AB) üyeleri bu sorumluluklarının gereğini yerine getirmiyorlar. Suriye'de akan bu kan durmalıdır" diye konuştu.

"BİZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ OLARAK SURİYE'DE YAŞANANLARA BİGANE KALAMAYIZ, KALMADIK"

"Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak Suriye'de yaşananlara bigane kalamayız, kalmadık" diyen Şandır, sözlerini şöyle sürdürdü : "Şu anda Türkiye'nin taşıyabileceği yükün üstünde bir yükle muhatabız. 500 bine yakın insan, Suriyeli kardeşimiz ülkemize sığınmış durumdalar. Dolayısıyla bu savaşın bir an önce durdurulması gerekir. Akan kanın bir an önce durdurulması için başta Birleşmiş Milletler olmak üzere, tüm medeni dünyaya, tüm insanlığa büyük görevler düşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bu konuda insani görevini bir hakkın yerine getiriyor. Ancak ülkemizi sıkıntıya sokacak tek başına eyleme geçmesi, bir müdahale de bulunması, bir takım taahhütlerin altına girmesi doğru olmaz. Bunu kabullenemeyiz. MHP olarak Suriye'de yaşanan hadiseler ve bu hadiselerin müsebbiplerini şiddetle kınıyoruz. Ancak ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını korumak için hükümete büyük sorumluluklar düştüğünü, dikkatli olması gerektiğini ve bugüne kadar uyguladığı politikalarla sonuç alamadığını artık idrak etmesi gerektiğini, politikalarını da yeniden gözden geçirmesi gerektiğini de ısrarla ifade ediyoruz."

"KÜRESEL DÜNYAYI, BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ"

Bugüne kadar Ortadoğu bölgesindeki her olaya bu bölge dışından yapılan müdahalenin sorunu büyüttüğüne dikkat çeken Şandır, " Müdahalenin sorunu çözmeyeceğini, daha çok derinleştireceğini düşünüyoruz. Ama akan bu kan durmalıdır. Bütün dünya bu olaya karşı ortak tavrın içerisinde durarak ortak mesajlar vererek Suriye'de çarpışan tarafları caydırmasını ve bu akan kanı durdurmasını daha doğru buluyoruz. Diplomasinin daha tüm imkanları bitmiş değildir. Ama küresel dünyayı, Birleşmiş Milletleri göreve davet ediyoruz. Türkiye tek başına bu konuda kendini öne atarak, ülkemizin ve milletimizin çıkarlarını tehlikeye düşürecek bir eylemin, bir politikanın içerisinde olmaması gerektiği kanaatindeyiz" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!