Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriye'de 50 bin kişi öldü

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) üyesi Fransız cerrah Jaques Beres, Suriye'de yaşanan şiddet olaylarında ölenlerin sayısının, gerek resmi, gerekse muhalif kaynakların verdiği rakamların çok üzerinde olduğunu savundu.

Suriye'de 50 bin kişi öldü

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (SNHR), 2011 Mart ayından bu yana devam eden saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısını toplam 26 bin 283 olarak açıkladığına işaret eden Beres, SNHR ve diğer kuruluşların Suriye'deki kayıplara ilişkin tam resme sahip olmadığını iddia etti. Beres, Suriye'deki ölümlerin çoğunun sadece kağıtlarda tutulduğunu belirterek, ''Buradaki ölü sayısının Londra'da kayda geçmediğinden eminim'' diye konuştu.
Geçen 2 hafta zarfında günde ortalama 20 ila 45 yaralıyı tedavi ettiğini belirten Beres, bunların çoğunluğunun Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı muhalifler olduğunu ifade etti. Fransız cerrah, muhaliflerin kaybının günde 2 ila 6 arasında değiştiğini ifade ederek, bu istatistiklerin, fiilen ordu ve muhalifler arasında bölünmüş kalabalık bir ticaret kentindeki küçük bir hastanenin rakamları olduğuna dikkati çekti.
Öte yandan, SNHR, ordunun çeşitli kentlerde yönetim karşıtlarına yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda çoğu Halep ve Şam'ın banliyölerinde olmak üzere pazartesi günü toplam 208 kişinin öldüğünü bildirdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!