Suriye'de 260 kişi öldü, dünyadan tepki yağıyor

Suriyeli muhalifler, dün Humus'ta güvenlik güçlerinin büyük bir operasyon düzenlediğini ve en az 260 sivilin hayatını kaybettiğini öne sürdü. Suriye hükümeti, iddiaları yalanlarken, dünyadan Şam yönetimine tepki yağıyor. Türk Dışişleri de "katliam" olarak tanımladığı operasyonu kınadı.

Suriye'de 260 kişi öldü, dünyadan tepki yağıyor

Merkezi İstanbul'da bulunan Suriye Ulusal Konseyi'nden (SUK) yapılan açıklamada, ölen 260 kişi arasında kadın ve çocukların da bulunduğu belirtildi. Açıklamada, Suriye ordusunun bombaladığı kentte yüzlerce kişinin de yaralandığı ifade edildi.

El Cezire ve El Arabiya, operasyonda öldürüldüğü iddia edilen Suriyelilere ait cesetlerin görüntülerini yayınladı. El Arabiya, dün Suriye'deki olaylarda 337'si Humus'ta olmak üzere 400'den fazla kişinin öldüğünü bildirdi.

Suriye hükümeti ise ordunun, Humus'u bombaladığı iddialarını reddetti. Resmi haber ajansı SANA, televizyon görüntülerindeki cesetlerin, silahlı kişilerce kaçırılıp öldürülen Suriyeli vatandaşlara ait olduğunu belirtti.

Devlet televizyonu da "katliam haberlerinin", bugün Suriye'yle ilgili bir karar tasarısını oylayan BM Güvenlik Konseyi'ni etki altına almak için ortaya atıldığını iddia etti. 

DÜNYADAN SERT TEPKİ

Humus'ta yaşananlar dünya kamuoyunun sert tepkisine neden oldu. Binlerce kişi dünyanın farklı yerlerinde Suriye büyükelçilik ve konsolosluk binalarının önünde protesto gösterileri düzenledi.

Suriye'nin Türkiye Büyükelçiliği ve İstanbul'daki Suriye Başkonsolosluğu önünde protesto gösterileri düzenlendi. Gösterilere katılan Suriyeliler, Esad aleyhinde sloganlar attılar.

Suriyeli muhalifler, Suriye'nin Kahire Büyükelçiliğini yağmalarken, Londra ve Kuveyt'teki diplomatik misyonlara da saldırdı. Londra'daki büyükelçilik binasına zorla girmeye çalışan altı kişi gözaltına alındı.

Tunus, Humus'ta yaşananlara tepki olarak, Suriye Büyükelçisi'ni ülkesine geri gönderme kararı aldı. Tunus Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, büyükelçinin sınır dışı edilmesi ve Suriye rejiminin artık tanınmaması için resmi işlemlerin başlatıldığı belirtildi.

DIŞİŞLERİ'NDEN KINAMA

Suriye'de dün geceden bu yana yaşanan gelişmelerle ilgili Türk Dışişleri'nden de sert bir açıklama geldi. Humus'taki olayları kınayan Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplum acil olarak harekete geçmeye çağrıldı.

"Suriye güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği katliamı" kınayıp lanetleyen Bakanlık, "insanlığa karşı işlenen bu suçların cezasız kalmaması" gerektiği ifade edildi.

LAVROV, ŞAM'A GİDİYOR

Birleşmiş Milletler de üzerinde haftalarda uzlaşma sağlanmaya çalışan karar taslağını oylamak üzere düğmeye bastı. Karar metni üzerinde Rusya'nın da kabul edebileceği bir formül bulmak için yapılan çalışmalar gün boyunca devam etti.

Bu kapsamda Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Münih'teki Güvenlik Konferansı çerçevesinde ikili bir görüşme yaptı. Ancak görüşmeler sonuç vermedi.

Itar-Tass ajansı Lavrov ile Rusya İstihbarat Şefi Fradkov'un 7 Şubat'ta Esad'la görüşmek için Şam'a gideceğini duyurdu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!