Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suriye can dünya silah satma derdinde

AB ülkelerinin Suriye'ye uygulanan silah ambargosunu kaldırmasının ardından, Rusya'dan "Şam'a S-300 füzeleri satmaya devam edeceğiz" açıklaması geldi. İsrail ise "Füzeleri yine vururuz" dedi

Suriye can dünya silah satma derdinde

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları'nın Belçika'nın başkenti Brüksel'de önceki gün yaptığı toplantıdan Suriye'ye uygulanan silah ambargosunun kaldırılması kararı çıktı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'in açıkladığı karar, ağustosa kadar yeni silah sevkiyatının yapılmamasını içeriyor. AB üyesi ülkelerden Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westervelle ise ülkesinin Suriyeli muhaliflere silah göndermeyeceğini bildirdi. Türkiye'nin de desteklediği ambargonun kaldırılması kararı, Moskova yönetiminin büyük tepkisine neden oldu. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, Suriye'ye S-300 füzelerinin sevkiyatını sürdüreceklerini açıkladı. Ryabkov, Suriye'nin yabancı müdahalesine karşı korunması ve ülkenin istikrarının muhafazası için bu kararı aldıklarını kaydetti. Ryabkov teknik olarak "Rus patriotu" olarak da isimlendirilen S-300 füzelerinin 2010'da yapılan kontratlar çerçevesinde Şam yönetimine verileceğini belirtti. Yerden havaya ateşlenebilen ve uçakları bile vurma kapasitesine sahip olan S-300 füzeleri, ilk kez 1967'de üretildi. Suriye ordusu, büyük ölçüde Rus yapımı askeri malzeme ve mühimmatı kullanıyor.

İSRAİL'DEN TEHDİT
Öte yandan, Rusya'nın Suriye'ye füze gönderme kararı İsrail'in de tepkisin çekti. İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon, sıra dışı bir çıkışta bulunarak, "O füzeler Suriye'ye ulaşacak olursa ne yapacağımızı biliriz" diyerek, yeni hava saldırılarının düzenlenebileceğinin sinyalini verdi.

MUHALİFLER ANLAŞAMADI, TOPLANTI UZADI
Suriye Ulusal Koalisyonu'nun 23 Mayıs'ta İstanbul'da başlayan toplantısı, muhalif gruplar arasındaki derin görüş ayrılıkları ve anlaşmazlıklar nedeniyle iki gün daha uzatıldı. Özellikle koalisyonun genişletilmesi konusunda tartışmaların yaşandığı toplantıdan henüz bir sonuç alınamadığı bildirildi. Muhalifler ayrıca, ABD ve Rusya'nın girişimiyle düzenlenecek olan İkinci Cenevre Konferansı'na katılım ve başkanlık seçimi gibi konuları da müzakere edip karara bağlayacak.

McCAIN SURİYE'DE MUHALİFLERLE BULUŞTU
ABD'li Cumhuriyetçi Senatör John McCain, önceki gün Kilis üzerinden Halep'e geçerek Suriyeli muhaliflerle bir araya geldi. Halep'te Özgür Suriye Ordusu Komutanı General Selim İdris'le ve diğer yetkililerle görüşen McCain, Suriye'de yaklaşık 7 saat kaldıktan sonra Türkiye'ye döndü. Öte yandan Selim İdris, Lübnan hükümetine çağrıda bulunarak, Hizbullah'ın Suriye'den çekilmesi için 24 saat süre tanıdı.

ESAD, BİRÇOK BÖLGEDE KİMYASAL KULLANMIŞ
Fransız Le Monde gazetesinin Beşar Esad yönetiminin Şam'ın Cobar bölgesinde kimyasal silah kullandığını belgelemesinin ardından, Suriyeli muhalifler rejimin başka bölgelerde de aynı yönteme başvurduğunu iddia etti. Yapılan açıklamada Şam'ın Duma, Uteybe, Bihariye ve Harasta bölgelerinde de kimyasal silah kullanıldığı belirtildi. Açıklamada Birleşmiş Milletler'in sivillerin korunması için devreye girmesi de istendi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!