Süper Lig hakemleri nereli, ne iş yapar?

Bu sezon Spor Toto Süper Lig onların düdüklerine emanet... Görüleceği gibi "hepsi okumuş çocuklar." Hepsinin saygın bir meslekleri, iyi bir aileleri var. Tünelden geçen Türk futbolunda "kaza yapmayan" bir camia... İşte Süper Lig'i yönetecek hakemler...

Süper Lig hakemleri nereli, ne iş yapar?

Bu sezon Spor Toto Süper Lig onların düdüklerine emanet... Gazeteniz Türkiye, her yıl olduğu gibi, üst klasman hakemlerini tanıtıyor. Görüleceği gibi "hepsi okumuş çocuklar." Hepsinin saygın bir meslekleri, iyi bir aileleri var. Tünelden geçen Türk futbolunda "kaza yapmayan" bir camia...
> Bunca teknik takip, bunca araştırma soruşturma, bunca ifade alma "gürültüsü" arasında "temiz" kâğıdını alıp açık alınla yeni sezonun maçlarını başlatmaya hazır onlar... Yine bir düdükle milyonları sevindirip, milyonları üzecekler. Düdüklerinin sesinin, vicdanlarının sesine senkronize olması için çabalayacaklar.

Spor Toto Süper Lig 2011-2012
MHK Başkanı: Yusuf Namoğlu
MHK Başkanvekili: Metin Tokat
Profesyonel İcra Kurulu: Bedri Dölkeleş - Zihni Aksoy
Gözlemci Atama Sorumlusu: Bedri Dölkeleş
Üyeler: İlhami Kaplan, Yavuz Karaozan, Yahya Diker, Galip Bitigen, Alican Lakot

İŞTE SÜPER LİG'İN 38 HAKEMİ

Cüneyt Çakır (İstanbul-FIFA)
O Hooijdonk gibi bir frikik ustası
23 Kasım 1976 doğumlu. Sigortacı. Seyahatlerden ve maçlardan vakit buldukça sigorta ofisine uğrar. İyi bir NBA takipçisidir. Düdük çalmadığı maçlarda iyi frikik atar. Hem de Hoijdonk'u, Alex'i, Hagi'yi aratmayacak derecede!.. İdmanından asla taviz vermez. Televizyondaki hiçbir maçı kaçırmaz. Annesi ve eski bir hakem olan babası Serdar Çakır, Cüneyt'in en iyi gözlemcileridir.


Kuddusi Müftüoğlu (Antalya)
Hem turizmci hem hakemlerin ağabeyi
4 Mart 1970 Alanya doğumlu. 9 Eylül Üniversitesi Mimarlık mezunu. 9 yaşında yetim kalmış ama yılmamış, çok çalışmış ve Türkiye'nin en iyi hakemleri arasına girmiş. İyi bir iş ve yuva kurmuş. Finlandiyalı Paulina ile Alanya'da tanıştı ve evlendi. Tuba ismini alan eşi Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi mezunu. Çocukları Verna, Meyra ve Hüseyin'le mutlu bir yuvaya sahip. Alanya'nın önde gelen turizmcilerinden olan Müftüoğlu, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu'nun kardeşi, Süper Lig hakemi Kamil Abitoğlu'nun kuzeni.

Mete Kalkavan (İstanbul)
Babası milletvekili kendisi fabrikatör
17 Ağustos 1979 doğumlu. İTÜ Makine Mühendisliği mezunu. Unipak ambalaj kutu fabrikasının sahibi. Süper Lig'de yardımcı hakem kadrosunda da bulundu. İyi derecede İngilizce bilen Mete Kalkavan, Avrupa futbolu konusunda otoritedir. Babası Ahmet İhsan Kalkavan son genel seçimlerde Samsun'dan milletvekili seçildi.

Tolga Özkalfa (İzmir-FIFA)
Diş doktoru bir kaleci
22 Şubat 1977 Nazilli doğumlu. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği'nden mezun. Tercüman Esra hanımla evli. 1 yaşında Orhan Efe adında bir oğlu var. Tolga Hoca amatör kümede uzun yıllar kalecilik yaptı. Şu anda da Balçova'da en son teknolojiye sahip lazer tedavi yapılan bir diş kliniğini hizmete soktu.


Fırat Aydınus (İstanbul-FIFA)
Katı yağ düşmanı!
25 Ekim 1973 doğumlu. İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği mezunu. 9 Temmuz 2005'te bankacı Teyyübe hanımla evlendi. Mina Deniz isminde 5 yaşında bir kızı var. EF Dil Okulları'nda İngilizce eğitim pazarlaması yapıyor. Kitap ve sinema düşkünü. Asla katı yağ yemez. Bırakın yemeyi katı yağa bakamaz bile... Sofrada bile görmek istemez.

Bülent Yıldırım (Ankara-FIFA)
TV yıldızı olabilir!
01 Mart 1972 Pınarbaşı doğumlu. 1990'daki ÖSS sınavında Kayseri birincisi olur. ODTÜ İ.İ.B.F. Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi mezunu. Bilnur hanımla evli olan Bülent Yıldırım üst düzey bir bürokrat. Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda İç Denetim Başkanı. Hitabeti çok güçlü. Televizyonculuk yapacak olursa Ahmet Çakar ve Erman Toroğlu'nu siler atar!..

Hakan Özkan (İzmir)
Okul birincisi
10 Ağustos 1970 Amasya doğumlu. 9 Eylül Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu. Bölümünü 1'incilikle, fakülteyi 2'incilikle bitirdi. Eşi sınıf öğretmeni. Kızı Doğa da ortaokul öğrencisi. Hakemlikte arzu ettiği yere gelemedi.Kasımpaşa-G.Antep maçı hayatında unutamayacağı maçlardan oldu.

Süleyman Abay (İstanbul)
Yerli Tiger Woods!
13 Mayıs 1973 doğumlu. İyi bir grafikerdir. Aynı zamanda meslektaşımız olan Abay, Sarı Basın Kartı sahibi. Birsen hanımla evli. Süleyman Hocaya golfün büyük ismi Tiger Woods'un Türkiye versiyonu da denebilir!

Hüseyin Göçek (İstanbul-FIFA)
Ada'da hakemlik yaptı
30 Kasım 1976 doğumlu. Kabataş Lisesi'nin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliğini bitirdi. Geoteknik Anabilim Dalında master yaptı. Otomotiv sektöründeki aile şirketinde yöneticilik yapan Hüseyin Göçek, bir dönem basketbol da oynamıştı. İngiltere'de 1 yıl boyunca hakemlik yaptı. Diş Doktoru Ezgi hanımla evli olan Hüseyin Hocanın Berk Deniz adında bir oğlu var.


Bünyamin Gezer (K.Maraş)
Gözü açık gidecek!
9 Aralık 1972 doğumlu. K.Maraş'ta polis memuru olarak görev yapıyor. Aslen Amasyalı'dır. Babası Satılmış Amca en önemli takipçisidir. FIFA olamadan ölürse gözü açık gider. Sözünü kimseden esirgemez. Aklından geçeni açık yüreklilikle ifade etmeyi sever.


Deniz Çoban (Konya)
Seri çıktı, sert durdu
13 Nisan 1977 Çorum doğumlu ama Amasyalı. Celal Bayar Üniversitesi BESYO mezunu. Konya'da Beden Eğitimi öğretmenliği yapıyor. Eşi de müzik öğretmeni. 8 yaşında Ecem ve 2 yaşında Hüseyin Denizhan isminde iki çocuğu var. Hakemlikte iyi bir çıkış yakaladı. Ancak Bursa-F.Bahçe ve G.Antep-Bursa maçları onu çok üzdü.

Halis Özkahya (Yalova - FIFA) FIFA'ların tek 'evde kalmışı'
30 Mayıs 1980 doğumlu. Kütahyalı. Dumlupınar Üniversitesi BESYO mezunu. Kocaeli'de Süper Lig hakemi oldu. Batman'da iken FIFA kokardı taktı. Şimdi Yalova'da Beden Eğitimi öğretmenliği yapıyor. Hayatı spor... Yüzme, masa tenisi, tenis dahil birçok dalla ilgileniyor. Bir yıl içinde evlenmesi bekleniyor.

Yunus YILDIRIM (Manisa-FIFA) Ailece eğitimci
23 Şubat 1970 Alaşehir doğumlu. Manisa Saruhan Anadolu Lisesi'nde Beden Eğitimi öğretmeni. Meslektaşı olan Hamiyet hanımla evli. Yıldırım çiftinin Anıl isminde bir oğlu var.

Aytekin Durmaz (Balıkesir)
Güneydoğu gazisi
29 Ağustos 1970 doğumlu. Yıldız Üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi Elektrik Mühendisliği mezunu. Süheyla hanımla evli, Hazal ve Naim Atakan isminde iki çocuk babası. 1994'te komando asteğmen olarak Ağrı dağı eteklerinde Doğubayazıt'ta askerliğini yaptı. Ve burada gazi de oldu.

Özgüç Türkalp (Ankara)
Bir maçla şöhret oldu
15 Şubat 1974 doğumlu. Babası merhum Erol Yaşar Türkalp, duayen bir spor yazarıydı. Özgüç, 10 Ekim 2010'da Aslı hanımla hayatını birleştirdi. Geçen sezon Süper Lig'de maç yönetmedi. 1 Ekim 2005'teki meşhur Konya-F.Bahçe maçında Anelka'nın pozisyonu ile şöhretine şöhret katan Özgüç, Ankara'da emlak brokerliği yapıyor.

İlker Meral (Balıkesir)
Savaştepe'nin gururu
12 Kasım 1971 doğumlu. Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu. Balıkesir'in Savaştepe ilçesinde eczane işletiyor. İlçenin tuttuğu takım yok, tuttuğu hakem var. Herkes İlker Meral'in maçlarını takip ediyor. Eşi Edebiyat öğretmeni. 12 yaşında Ezel Arda isminde bir oğlu var.

Özgür Yankaya (Edirne)
Trakya'yı temsil ediyor
2 Ocak 1978 Edirne doğumlu. Trakya Üniversitesi BESYO mezunu. Hayatı futbol oynamakla geçti. Edirne PTT takımında uzun yıllar forma giydi. 3.Lig'de DSİspor'da oynadı. Edirne'de kafe işletmecisi. Geçtiğimiz haziran ayında Hande İrem hanımla hayatını birleştirdi. Trakya'yı futbolda en tepe noktada temsil eden Özgür Hoca, FIFA listesine ciddi şekilde aday.

Abdullah Yılmaz (Trabzon)
Hakem babasının oğlu
6 Mayıs 1978 Trabzon doğumlu. Karadeniz Teknik Üniversitesi BESYO mezunu. Eşi bankacı. Asya adında bir kızı var. Babası Azmi Yılmaz da eski bir klasman hakemi. Trabzon'da yönettiği amatör maçlarda hakemliği pişti.

Serkan Çınar (İstanbul)
Her türlü spor yapılır
14 Nisan 1976 Lüleburgaz doğumlu. Trakya Üniversitesi BESYO mezunu. Beden Eğitimi öğretmeni. Evli. Mankenlik yaptı. Hentbol oynadı, kayak yaptı. Futbol, voleybol, hentbol, badminton, kayak ve futsal branşlarında antrenörlük belgesi var.

Suat Arslanboğa (Malatya)
Annesi tedavi etti
04 Haziran 1978 Malatya doğumlu. Erciyes Üniversitesi BESYO mezunu. 2 yaşında diz kemiğinde iltihap toplanmış. Birçok ameliyatlar geçirmiş. Ameliyat sürecinin ardından doktorlar sakat kalıp kalmayacağını, hatta yaşayıp yaşamayacağımı tartışmış. Malatya'ya döndükten sonra annesi son çare olarak dizinden aşağıya kara merhem sürmüş. O merhem bacağındaki bütün iltihabı boşaltmış. Sağ bacağındaki iz o ameliyatlardan kalma.

Hüseyin Sabancı (İzmir)
Sabancı ailesinden değil
30 Aralık 1980 İzmir doğumlu. Celal Bayar Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Evli. 4 yaşındaki minik Efe'nin babası. Züccaciye ve hediyelik eşya satan bir mağazası var. Ünlü Sabancı ailesiyle soyadı benzerliği dışında bir ilgisi yok.

Murat Türker (Manisa)
Fedakârlık bu işte!
15 Kasım 1978 Turgutlu doğumlu. 16 yaşında hakemliğe başladı. Celal Bayar Üniversitesi BESYO mezunu. Turgutlu'da zihinsel engelli çocukların bulunduğu bir okulda Beden Eğitimi öğretmenliği yapıyor. Eşi Başak hanım da aynı okulda ve aynı branşta. Karı- koca birlikte zihinsel engelli çocuklara eğitim veriyorlar. 4 yaşında Efram adında oğulları var. Evinin bahçesi hakemlik dışında en çok vakit geçirdiği yer.

Barış Şimşek (Trabzon)
Hem kaleci hem radyocu
9 Nisan 1976 Trabzon Vakfıkebir doğumlu. KTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu. Aynı üniversitede İşletme mastırı yaptı. Sinemayı çok seviyor. 10 yıl sinema üzerine radyo programı yaptı. Trabzon İdmanocağı Kulübün'de 12 yıl kalecilik yaptı. Daha sonra eğitim hayatını tercih etti. Sakin görüntüsü ile pek Karadeniz insanına benzemez. Avukat olan babası Trabzonspor'da yöneticilik yaptı.

M.Kamil Abitoğlu (Antalya)
Çakı gibi komando
15 Haziran 1970 doğumlu. Uludağ Üniversitesi mezunu. Özlem hanımla evli. Tayyar Efe adında 3 yaşında bir oğlu var. Alanya'da turizm işi ile uğraşan Abitoğlu askerliğini G.Doğu'da yapmış ve ciddi çatışmaların içinde bulunmuş. 1992-93 yıllarında Bitlis Güroymak'ta seyyar piyade tim komutanı olarak asteğmenliğini tamamlayan Abitoğlu, o dönem şehit olan 33 askerin cenazelerini Muş-Hasköy'a taşıyan birlikte de görevliydi.

Koray Gençerler (Manisa)
Ligin gediklisi
30 Nisan 1978 Almanya doğumlu. Manisalı. Mersin Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu mezunu. Manisa'da gaz ölçüm cihazları ticaretiyle uğraşıyor. Uzun yıllar Süper Lig'de yardımcı hakem olarak da görev yaptı. Hatta FIFA kokardı da taşıdı. 1997 yılından bu yana klasmanda görev yapıyor. Yardımcı Hakem Serken Gençerler kuzeni olur. Son iki sezondur kendisinden beklenen çıkış olmadı.

Taner Gizlenci (Denizli)
Fener'i 6-1 yenmiş hakem!
23 Aralık 1967 doğumlu. Profesyonel futbol oynadı. Altay, Adana, Aydın, Malatya, Eskişehir takımlarında forma giydi. Aydınspor'un 1990-91 sezonunda F.Bahçe'yi 6-1 mağlup ettiği tarihi maçın kadrosundaydı. Ertesi yıl Aydın'ın F.Bahçe'yi yine İstanbul'da 2-1 yendiği maçta ise takım kaptanıydı. Denizli'de Beden Eğitimi öğretmenliği yapan Gizlenci futbol oynamış hakem için iyi bir örnek olamadı. Hakemlikte son sezonu.

Mustafa İlker Coşkun (Ankara)
Teknoloji tutkunu
25 Şubat 1979 Ankara doğumlu. ODTÜ Beden Eğitim Öğretmenliği mezunu. Teknoloji danışmanlığı yapıyor. 3 ay önce evlendi. Eşi Pelin hanım bankacı. Süper Lig'de 6'ıncı sezonu.

Zafer Demir (Malatya)
Psikoloji uzmanı
18 Aralık 1973 Malatya doğumlu. Çukurova Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunu. Yüksek lisansını İnönü Üniversitesi'nde yaptı. Aile terapisi, çocuk ve ergenlik gelişimi üzerine danışmanlık yapıyor. Evli olan Zafer Hoca'nın Utku ve Elif Ceren isimlerini taşıyan 2 evladı var.

Hakan Ceylan (İzmir)
Balık ve babalık keyfi
7 Mart 1979 İzmir doğumlu. Yeditepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Ünlü hakem Hasan Ceylan'ın oğlu. Bilgisayar sektöründe çalışıyor. İyi derecede İngilizce biliyor. Hakemlikten arta kalan zamanını Çeşme'de zıpkın ve olta ile balık tutarak geçiriyor. Evli. Henüz bir aylık bir erkek çocuk babası.

Tayfur Özkan (İstanbul)
İnşaat ondan sorulur
05 Mart 1979 doğumlu. Anadolu Üniversitesi İnşaat Fakültesi mezunu. İnşaat mühendisliğini özel bir şirkette şantiye şefi olarak icra ediyor.

Volkan Bayarslan (İstanbul)
Hem stoper hem kayakçı
01 Ocak 1978 Erzurum doğumlu. Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliğinden mezun. Ağrıspor, Erzurumspor, İstanbulspor'da profesyonel olarak futbol oynadı. Stoper mevkiinde top da adam da geçirmezdi. İyi bir kayakçıdır. Evli, 8 aylık bir erkek çocuk babası.

Çağatay Şahan (Manisa)
Bir dal çal Çağatay...
13 Nisan 1979 Denizli doğumlu. Celal Bayar Üniversitesi BESYO'da öğretim görevlisi. Henüz bekâr. Org çalma konusunda çok başarılı, "müzisyen" denebilir. Süper Lig'de 4'üncü sezonu.

F.Serkan Koçak (Çankırı)
Havayı soğutma uzmanı!
28 Ağustos 1973 Çankırı doğumlu. Meslek Yüksek Okulu İklimlendirme ve Soğutma Bölümü mezunu. Bu yıl 19 Haziran'da evlendi. Çankırı MKE'de çalışıyor. Tam 20 yıllık hakem. 17 yıldır klasmanda. Bu sezon Süper Lig kadrosunda 4'üncü sezonu.

Mesut Çarık (Eskişehir)
Tam bir maket düşkünü
08 Eylül 1976 Eskişehir doğumlu. Marmara Üniversitesi Makine Öğretmenliği Bölümünden mezun. Sabiha Gökçen Anadolu Teknik Lisesi'nde müdür yardımcısı. Eşi Zeynep hanım da İngilizce öğretmeni. Arda ve Ela adında 2 çocuk babası. Uçak ve araba maketi meraklısı.

Mustafa Öğretmenoğlu (Antalya)
Mali müşavir
24 Nisan 1978 Antalya doğumlu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Antalya'da Serbest Mali Müşavirlik yapıyor. Evli ve 2 çocuk babası.

Ercan Hellaç (Erzincan)
Badminton antrenörü
08 Temmuz 1978 Trabzon doğumlu. Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu. Eşi de Beden Eğitimi öğretmeni olan Ercan Hellaç'ın Elif ve Kerem isimlerinde iki çocuğu var. Badmintonda 2. kademe antrenörü.

Mürvet Sezer (Samsun)
Siftah yapmayı bekliyor
06 Ağustos 1974 Bulancak-Giresun doğumlu. Ticaret yapıyor. Koşamayınca Süper Lig'in kıyısından dönmüştü. Sonunda bu kadroya yükseldi. Üst Klasman hakem kadrosunda 3'üncü yılı. Süper Lig siftahı yapamayan hakemlerden.

Kutluhan Bilgiç (İzmir)
Daha çok gençsin!
13 Mayıs 1981 doğumlu. Ege Üniversitesi BESYO mezunu. Faber Castel Kalemlerinde satış sorumlusu olarak çalışıyor. Uzun yıllar cankurtaranlık yaptı. 38 kişilik Üst Klasman Hakem kadrosunun yaşı en küçük olanı. Süper Lig kadrosunda ikinci yılı. Yeşim hanımla 20 Temmuz 2009'a evlendi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!