Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Süper Final'de kritik kurallar

Süper Final sonunda aynı puanda 2 ya da 3 takım olması halinde, buçuk puanı tamamlanmış takım, sıralamada altta kalacak.

Süper Final'de kritik kurallar

* Süper Final sonunda aynı puanda 2 ya da 3 takım olması halinde, buçuk puanı tamamlanmış takım, sıralamada altta kalacak.

* Spor Toto Süper Lig'de oynanan karşılaşmalarda atılan goller ve averajlar Süper Final'e yansımayacak. Süper Final sonunda iki takımın aynı puanda olması halinde, öncelikle Süper Final'e başlarken buçukla tamamlanmış takımlar geride kalacak.

ŞAMPİYON OLAN ŞAMPİYONLAR LİGİ'NE DİREKT KATILACAK
* İki takımın da bu açıdan durumu aynı ise takımların kendi aralarındaki Lig Grubu ve Süper Final'de oynadıkları 4 maçtaki puan üstünlüğüne bakılacak. Bunda da eşitlik olması halinde, kendi aralarında oynadıkları maçlardaki gol averajına bakılacak. Bunların da aynı olması halinde, 34 haftalık lig grubunda puan sıralamasında üstte olan takım, üst sırada yer alacak. Süper Final'i 3 veya 4 takım aynı puanda bitirirse, aynı şartlar bu kez 3 veya 4 takım için aranacak.

* Süper Final'i ilk sırada tamamlayan takım Spor Toto Süper Lig şampiyonu olarak UEFA Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt olarak katılacak.

* Grubu 2. sırada tamamlayan takım ise, UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılmak için ön eleme maçı oynayacak.

ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI KAZNAN UEFA AVRUPA LİGİ'NE GİDECEK
* Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu olan takım UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek, Süper Final'i 3. sırada tamamlayan takım ise, UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak 2. takım olacak.

* Süper Final'i 4. olarak tamamlayacak takım ile 5.-8.'lik grubunu 1. sırada tamamlayacak takım arasında, UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek 3. ekibi belirlemek için maç oynanacak.

* Türkiye Kupası şampiyonu olan takım aynı zamanda Süper Final Şampiyonluk Grubu sonunda 1. veya 2. sırada yer alırsa, UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek 3. takım, Türkiye Kupası finalisti olacak.

* Türkiye Kupası şampiyonunun Süper Final Şampiyonluk Grubu'nu 3. veya 4. sırada bitirmesi halinde, Türkiye Kupası şampiyonu olan takım UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek 1. takım olacak.

* Türkiye Kupası şampiyonunun Süper Final Avrupa Ligi Grubu'nda birinci takım olması halinde, Türkiye Kupası şampiyonu olan takım UEFA Avrupa Ligi'ne gidecek 1. takım olacak. Süper Final Şampiyonluk Grubu'nda 3. olan takım UEFA Avrupa Ligine katılacak 2. takım, bu grupta 4. olan takım da UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak 3. takım olur. Bu durumda play-off'lar arası final müsabakası oynanmayacak.

KÖTÜ TEZAHÜRATA PARA CEZASI
* Türkiye Kupası şampiyonu olan takımın aynı zamanda Süper Final Şampiyonluk Grubu sonunda 1. veya 2. sırada yer alması, Türkiye Kupası finalistinin de Süper Final Avrupa Ligi Grubu'nda birinci takım olması halinde; Türkiye Kupası finalisti olan takım UEFA Avrupa Ligine gidecek 3. takım olacak. Bu durumda da play-off'lar arası final müsabakası yapılmayacak.

* Disiplin Talimatı'ndaki "Çirkin ve kötü tezahürat" maddesine göre; Play-off müsabakalarındaki eylemler, tekerrür esasında  varsa sezon içerisindeki eylemlerden bağımsız olarak değerlendirilir. Buna göre ilk ihlalde 30-60 bin TL, ikincisinde 60-120 bin TL, üçüncüde 120-240 bin TL ile cezalandırılır.

* Yine disiplin talimatına göre, "Bir ligde, çift devreli lig usulü oynanan müsabaka veya kademelerden sonra ayrıca kademe  olduğu takdirde, çift devreli lig usulü oynanan müsabakalarda görülen sarı kartlar ve cezaları sonraki kademelere taşınmaz" maddesi yer alıyor. Ancak kırmızı kart cezaları ilk resmi müsabaka olduğu için geçerliliğini koruyacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!