Sultan Abdülhamit Han'ın Bursa için yazdırdığı hatlar yerine asıldı

Osmanlı'da hattın zirve yaptığı dönemin hükümdarı olan Sultan Abdülhamit Han'ın, dedesi 1. Murat Han'ın Çekirge'deki camisi için yazdırdığı hatlar, uzun yıllar depoda bekletildikten sonra yeniden yerine asıldı.

 Sultan Abdülhamit Han'ın Bursa için yazdırdığı hatlar yerine asıldı

Vakıflar'ın uzmanları tarafından kayda değer bulunmayan, ancak Hattat Mahmut Şahin ile Numaniye Dergahı banilerinden Safuiddin Erhan tarafından değerleri gün yüzüne çıkartılan 11 hat levhası Çekirge'deki camide yeniden sergilenmeye başlandı.
Dönemin hattatları Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Sami Efendi, Mehmet Şefik Efendi, Mehmet Nuri Sivasi gibi kıymetli hattatların, tasarımları kendilerine ait olan kelime-i tevhit, ayet-i kerimeler ve hilyeyi şerifler, caminin namaz kılma bölümünde yüksek yerlere konuldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi özel güvenlik şirketi tarafından 24 saat kameralı bir şekilde kontrol edilen camiye gelen pek çok yabancı turistin ilgisini mimari yapı çekerken, müslüman olanların da dikkatini şimdi eski yazılar çekiyor. Eski Eserleri Sevenler Kurumu üyeleri, Vakıfların sorumluluğunda olan yazıların, son anda dikkatli sanatkarlar tarafından fark edilerek yeniden teşhir edilmesinin çok önemli olduğuna kaydettiler. Birçok tarihi camideki hat yazılarının sorumluların bilgisizliği ve ilgisizliği sebebiyle her geçen gün bir bir yok olduğuna dikkat çeken eski eser sevenler, Vakıflar'ın Bursa'da bir müzeyi hemen hizmete alması gerektiğini bildirdiler. Abdülhamit Han döneminden 1. Murat Cami'ndeki 2 yazının ise kaybolduğu tahmin ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!