Süleyman Soylu'dan 19 Mayıs mesajı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Vatansızlığı ve esareti reddetmek için ilk adımın atıldığı büyük bir günün yıl dönümündeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün attığı o ilk adımla başlayan kurtuluş mücadelesinin etkileri sınırlarımızı aşmış, tüm dünyanın saygı duyduğu, mazlum milletlerin ilham aldığı bir hürriyet fikrinin kaynağı olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Süleyman Soylu'dan 19 Mayıs mesajı

Soylu, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla  yayımladığı kutlama mesajında 19 Mayıs 1919'un vatansızlığı ve esareti reddetmek  için ilk adımın atıldığı büyük bir gün olduğunu bildirdi.

"Vatansızlığı ve esareti reddetmek için ilk adımın atıldığı büyük bir  günün yıl dönümündeyiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün attığı o ilk adımla  başlayan kurtuluş mücadelesinin etkileri sınırlarımızı aşmış, tüm dünyanın saygı  duyduğu, mazlum milletlerin ilham aldığı bir hürriyet fikrinin kaynağı olmuştur."  ifadelerini kullanan Soylu,Samsun'da atılan o ilk adımın ilhamının sadece 20.  yüzyılın başında kalmadığını vurguladı.

Soylu, bugün bütün dünyada demokrasiye, özgürlüğe, milletlerin kendi  kararlarını kendilerinin vermesine dair bir gayret ve mücadele varsa bunların, o  adımın 21. yüzyıla taşınmasının neticesi olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanı Soylu, Cumhuriyet'in, kurulduğu ilk günden bugüne  kadar gösterdiği gelişmenin her aşamasında, karşılaştığı her sıkıntıda 19  Mayıs'ın ilhamından güç alındığına işaret ederek, mesajında şu ifadelere yer  verdi:

"Helikopter üretelim, kendi silahımızı, kendi insansız hava aracımızı  üretelim, kendi uçağımızı, kendi otomobilimizi yapacağız derken, ülkemize  yönelmiş olan küresel terör ve uyuşturucu ticaretiyle mücadele ederken, kapımıza  dayanmış milyonlarca göçmenemerhamet gösterirken, tarihimizden ve 19 Mayıs'taki  iradeden ilham aldık ve 15Temmuz gecesi devletimize ve demokrasimize uzanan  elleri kırmak için sokaklara inerken de yine köklü tarihimizden ve 19 Mayıs  sabahından ilham aldık.

O gün adım atanlar gençlerdi. O büyük mücadelede şehit olanlar, gazi  olanlar gençlerdi. Terörle mücadele ederken, 15 Temmuz gecesi tankların önünde  dururken şehit olanlar gençlerdi. Ya gençlerdi ya da gençlerimiz, çocuklarımız  geleceğe özgürce ulaşabilsin diye canlarını feda eden büyüklerimizdi."

"Gayretimiz, nesillerimizin ve ülkemizin geleceği içindir"

"İşte onun için 19 Mayıs, bayram olarak gençlere yakışırdı." görüşünü  paylaşan Soylu, 19 Mayıs'ın hem bir bayram hem de gençlere, insanlara  sorumluluklarını hatırlatan özel bir gün olduğunu kaydetti.

Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İçişleri Bakanlığı olarak gerek terörle gerek uyuşturucuyla ve  gerekse insanların can ve mal emniyetine yönelmiş bütün tehditlerle mücadele  ederken 19 Mayıs'ın verdiği sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz. Gayretimiz,  nesillerimizin ve ülkemizin geleceği içindir. Gayretimiz, ecdadımıza layık  olabilmek içindir.

Bu vesileyle 19 Mayıs 1919'da Samsun'da o ilk adımı atan başta Gazi  Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı'nın, terörle mücadelemizin, 15  Temmuz'un ve bu topraklar için canını ortaya koymuş  bütün şehit ve gazilerimizi  rahmet ve şükranla anıyor, aziz milletimizin ve gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve  Spor Bayramı'nı tebrik ediyorum."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!