Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Süleyman Demirel haberi böyle verdi

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kardeşi işadamı Şevket Demirel, Isparta'daki medya kuruluşlarına Nazmiye Demirel'i anlatan bir yazı gönderdi. Yazısında Nazmiye Demirel'in ölüm haberini Süleyman Demirel'den geçen Pazartesi günü saat 23.50'de aldığını belirten Şevket Demirel, ağabeyinin acı haberi kendisine "Emri hak vaki oldu" sözleriyle verdiğini belirtti.

Süleyman Demirel haberi böyle verdi

Yazısında, Nazmiye Demirel'in kurak yıllarda İslamköy'ün harımlarında (bağ bahçe) afyon çapalayan pek çok kız gibi 'Çamurumuz da var, hamurumuz da var, gülümüz de var, bağımız da var, afyonumuz da var, paramız da var' diye şarkılar söylediğini kaydeden Şevket Demirel, Nazmiye Hanım'ın Süleyman Demirel'le köyde yaptıkları mütevazı düğünden ihtilal anılarına kadar her şeyi yazdı.

EMRİ HAK VAKİ

Şevket Demirel, ağabeyi Süleyman Demirel'den vefat haberini nasıl aldığını şöyle dile getirdi:

"Ağa saat 23.50'de Ankara'dan beni aradı. 'Buyur Ağa' dedim. 'Şevket, Emri Hak vaki' dedi. 'Anladım' deyince 'Nereden bildin' diye sordu. 'Ben de iki gündür seninle olan telefon konuşmamızda onu sormuyordum. Bugün de bir boşluk vardı kafamda. Öldü öyleyse dedim, demek ki hissim doğruymuş' dedim."

ŞEVKET DEMİREL HİKAYELERİNİ ANLATTI

Şevket Demirel yazısında, Nazmiye Hanım'ın, Süleyman Demirel ile evliliğe giden öyküsünü de şöyle anlattı:

"İslamköylü, ailesi ve akrabaları ile birlikte, mutlu yaşıyorlardı. Bu hava içerisinde yaşayan genç kızlar arasında biri vardır. O, üniversite öğrencisi bir gencin dikkatini çekiyordu. Demirel beğendi (1940), aileler de öyle olmasını istiyordu. Gencin beğendiği kız, akrabası da olan Nazmiye Hanım'dı. 1948'e kadar sözlü kalan gençler (Nazmiye ile mühendis Süleyman Demirel), mütevazı bir köy düğününde hayatlarını birleştirdi."

Şevket Demirel, Nazmiye Demirel'in, eşinin bürokratlık, devlet adamlığı ve 12 Eylül dönemindeki zor günlerinde nasıl yer aldığını da ayrıntısıyla anlattığı yazısında, Nazmiye Demirel'in 2006'da hastalandığını, 14 Ekim 2010'da hastanede başlayan tedavi sürecinden 2.5 yıl sonra da hayatını kaybettiğini belirtti. Demirel yazısını, "Nazmiye Hanım, yalnız Türkiye'nin 'baba'sı unvanını kazanan Süleyman Demirel'in hanımı değil, aynı zamanda Türkiye için yapılan hizmetlerde, 'savaşçı yardımcısı' gibi çalışmış bir kişiydi. Bugün bütün ülkede onun için dualar yükseliyor. 'Ana Nazmiye' diye hitap eden herkes ona yeni dünyasında rahmet diliyor" diyerek noktaladı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!