Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Sucuk fiyatında yüzde 10'luk artış bekleniyor

ŞAHİN Sucukları Genel Müdürü Mustafa Demirpalta, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın genelgesi doğrultusunda sucuğa katkı konulmaması nedeniyle, yüzde 100 dana etinden yaptıkları üretimde artış olduğunu söyledi. Demirpalta, ''Talep nedeni ile sucuk fiyatlarında yüzde 10 artış bekliyoruz'' dedi.

Sucuk fiyatında yüzde 10'luk artış bekleniyor

Bakanlığının 5 Aralık'ta yayımladığı tebliğ ardından 5 Mart'tan itibaren 'Tavuk ve et karışımı' ürünlerle ilgili raflarda bu tür ürünler kaldırıldığını belirten Mustafa Demirpalta şöyle dedi:
''Bilindiği üzere 5 Aralık 2012 tarihinde Tarım Bakanlığı'nın yayımlamış olduğu Türk Gıda kodeksi ürün tebliği 5 Mart'ta yürürlüğe girdi. Bu tebliğin en önemli özelliklerinden birisi mekanik ayrıştırılmış tavuk kıymasının ürünlerde kullanılmaması ya da yasaklanmasıydı. Yüzde 100 dana eti ile yapılmış ürünlerde bir artış yok. Sadece yüzde 100 dana etinde uygulanan katkı maddelerinde bir takım değişiklikler var. Maliyette yüzde 3- 6 oranında  artış meydana geldi. Sağlıklı ve doğal olan karışımsız yüzde 100 dana eti olan sucuklar daha fazla talep görüyor. O nedenle yüzde 10'luk bir artış bekliyoruz.''

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!