Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Suçu kanser olmak

Yrd. Doç. Dr. Güran Yahyaoğlu'nun Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile ilişkisi kesildi. 'Müstafi' sayılan Yahyaoğlu'nun kemik iliği kanseri olduğu ortaya çıktı. Avukatı üniversiteye dava açtı, "Yönetimin hastalıktan haberleri vardı" dedi

Suçu kanser olmak

İŞTE KANSERİN BELGESİ

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü'nün, "mazeretsiz olarak mesaiye gelmediği" iddiasıyla "müstafi" (istifa etmiş) saydığı Yenice Meslek Yüksekokulu'nda görevli Yrd. Doç. Dr. Güran Yahyaoğlu'nun (48) kemik iliği kanseri olduğu ortaya çıktı.


Maaşının kesilmesine neden olan bu işlemden haberdar olduğunda yoğun bakıma kaldırılan Yahyaoğlu'nun avukatı, işlemin iptali için dava açtı. Üniversitenin Yahyaoğlu'nun kanser olduğundan çok net haberi olduğu savunulan dilekçede, buna karşın raporlarının gerçekliğinin bile sorgulattırıldığı belirtildi. Bilinci kapalı olan Yahyaoğlu'nun ailesi, kendisinin kanser olduğuna üniversiteyi inandırabilmek için dilekçesinin ekine hastane odasındaki fotoğraflarını eklemek zorunda bırakıldı.

45 tutanak tutuldu
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Yahyaoğlu Yenice Meslek Yüksekokulu Bankacılık ve Sigortacılık bölümünde bankacılık dalında ders verirken, şunları yaşadı: 2010'da Yenice Meslekyüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Engin Erdoğan'ın talimatıyla Yrd. Doç. Dr. Mukaddes Çelik soruşturmacı yapıldı.

24 Mayıs 2010'dan itibaren mesaiye gelmediğine dair tutulan 45 adet tutanakla Yahyaoğlu'nun Disiplin Yönetmeliği uyarınca meslekten çıkarılması istendi. Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın da bulunduğu YÖK Yüksek Disiplin Kurulu, bu talebi "oybirliğiyle" reddetti. YÖK kararında, "24.05.2010-29.07.2010 arasında toplam 45 gün göreve gelmediğine yönelik dosyada kesin sonuca varılacak nitelikte delil olmadığı" belirtildi.

Yahyaoğlu, soruşturma sırasında kendisine mobbing uygulandığı, asıl amacın kendisini okuldan uzaklaştırmak olduğu gerekçesiyle hem 40 bin liralık manevi tazminat davası açtı hem de suç duyurusunda bulundu.

Savcılık, soruşturma evrakını Çanakkale Üniversitesi Rektörlüğü'ne gönderdi. Rektörlük, Yahyaoğlu'nu soruşturan personel için izin vermedi. İtiraz üzerine Danıştay 1. Daire, 13 Mart 2012'de bu işlemi iptal ederek, idari personel için "lüzum-u muhakeme" (soruşturma) kararı verdi.

Müstafi sayıldı
Üniversite Personel Daire Başkanlığı, Disiplin Yönetmeliği uyarınca meslekten atılması talebi YÖK tarafından reddedilen Yahyaoğlu'nun, "31 Ekim 2012-14 Kasım 2012 arasında mazeretsiz olarak meaisine gelmediğinden" bu kez de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 94. maddesi uyarınca "müstafi" (istifa etmiş) sayılmasını talep etti. Bu talebe, 21 Kasım 2012 tarihinde Üniversite Rektör Vekili Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar da "olur" verdi.

Kanser olduğunu üniversite yönetimine ne yapsa inandıramayan Yahyaoğlu, maaşının kesildiğine dair yazıyı da hastanede öğrendi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Ana Bilim Dalı yoğun bakım ünitesine kaldırılan Yahyaoğlu, avukatı Seyfettin Uzunçakmak vasıtasıyla Çanakkale İdare Mahkemesi'nde işlemin iptali istemiyle dava açtı.

Suçu kanser olmak
Üniversitenin müstafi saydığı Yahyaoğlu'nun, "multipl miyelom=kemik iliği kanseri kesin tanısı" ile yatarak tedavi gördüğü belirtilen dilekçede, şu ifadelere yer verildi: "Oldukça sıkıntılı günler geçiren Yahyaoğlu, kemik iliği kanseri gibi son derece ağır bir hastalığa karşı mücadele vermeye çabalamaktadır. Davalı üniversite yönetimi Yahyaoğlu'nun hasta olduğunu çok net bir şekilde bilmektedir. Yahyaoğlu'nun tek suçu, kanser gibi bir hastalığın çaresizliğini yaşamasıdır. İşlem en başta evrensel insan haklarına aykırılık teşkil etmektedir." 

 

KAYNAK:MİLİYET

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!