Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Şu anda sadece bir deli hükümet olmak ister"

Hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı'nda alan Bersani'nin bugün yaptığı açıklamalar dikkat çekti.

''Şu anda sadece bir deli hükümet olmak ister''

Ülkenin Demokrat Parti Lideri Pier Luigi Bersani, koalisyon hükümetinin bir araya gelmesi çalışmaların sonuçsuz kaldığını, Şubat ayında yapılan seçimler sonrasın da oluşan ortamda hükümeti bir araya getirmek için mücadele ettiğini kaydetti.  


İtalya'da yapılan seçimler sonrasında en çok oyu alan Bersani, dün yaptığı açıklamada bugün için hükümet kurulmasında son noktaya gelineceğini belirtesede bugün gelen açıklamalarda sürecin beklendiği gerçekleşmediğini sinyalini verdi.

Bersani'nin sabah yaptığı açıklamalarda ülkenin karışık bir durum içinde olduğuna dikkat çekilirken, ülkenin önünde zor geçecek bir yıl olduğunu belirtti.

"Mevcu koşullarda şu anda sadece deli biri hükümet olmak ister" diyen Bersani, 5 Yıldız Hareketi'nden kendisini engellemesini istemediğini söyledi.

Bersani'nin açıklaması sonrasında İtalya 5 Yıldız Hareketi tarafında gelen açıklamalarda ise "5 yıldız hareketi olarak hükümeti kurmaya hazırız" denildi.

5 Yıldız Hareketi dışında kurulacak bir hükümete dışarıdan destek verilmeyeceği tekrar edilirken, bu açıklamalar sonrasında İtalya'nın 5 yıllık CDS'leri Kasım ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye 300 baz puanlık artış ile çıkmış oldu.

Şu anda Bersani'nin tek umudu Monti koalisyonunun tamamının ve Merkez Sağ'ın bir bölümünün desteğini alarak senatoda da çoğunluğu sağlamak.

Ülkede 10 yıllık tahvil faizi 10 baz puan artarak yüzde 4.68'e çıktı. İtalyan FTSE MIB endeksi de açıklamalar ile yüzde 1 aşağıda. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!