Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Spora zaman yok ama...

Yapılan bir araştırmaya göre insanlar spor yapmaktan çok yemek yapmaya zaman ayırıyor. Uzmanlar mutfak ile spor arasındaki dengenin korunmasını tavsiye ediyor.

Spora zaman yok ama...

 

Zamanımızı kilo vermekten çok kilo almaya harcıyoruz. ABD'de yapılan geniş çaplı bir araştırmada insanların yemek yapmaya hareket etmekten daha çok zaman ayırdığı ortaya çıktı. 100 bin yetişkinin ele alındığı araştırmanın sonuçlarını açıklayan uzmanlar insanların spor salonunda mutfaktan daha az zaman harcadığını belirtti.

Ohio Devlet Üniversitesi Halk Sağlığı Fafultesi'nin yaptığı araştırmada ayrıca insanlar evli ya da bekar olsun, çocuklu ya da çocuksuz olsun bu bulgularda bir değişiklik olmuyor. Rakamlara göre erkeklerin yüzde 16'sı, kadınların yüzde 12'si spor yapıyor. Spora harcanan ortalama süre erkeklerde 19 dakika kadınlarda 9 dakika.

Erkeklerin yemek yapmak için mutfakta harcadığı zaman 17 dakika olarak çıkarken kadınlarda bu süre ortalama 44 dakikaya çıkıyor. Bilgisayar ortamına rakamlar yüklendiğinde çıkarılan modelleme direk bir "ikame etkisi" görülüyor. İnsanlar spor yapma zamanını yemek yaparak ikame ediyor.

Araştırmaya liderlik yapan epidemolog Rachel Tumin "Erkek ve kadınların yemek hazırlama zamanı ile hareket yapma zamanı ters orantılı. Veriler bir davranışın diğerinin yerine geçtiğini gösteriyor. Bulgular yetkililer tarafından değerlendirilip daha sağlıklı yaşam için önerilere dönüştürülmeli. Yemek yapma ile sapo yapma arasında denge kurulmalı" dedi.

Dr. Tumin'e göre yemek hazırlama ile spor yapmanın birbirine karşı bir durum yaratmaktan çok birbirini tamamlaması gerektiğini söyledi.

Araştırmada ayrıca bu dengesizliğin nedenleri incelendi. Sonuçlara göre birinci neden insanların her şeye harcayacak zamanı yok. İkincisi ise yemek yapmayı da bir spor olarak görmeleri. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!