Sosyal medyada 2012 yılı böyle geçti

TT ve Retweet rekorunu kimler kırdı? Türkiye en çok neleri araştırdı? En fazla takip edilen ünlüler kimler oldu?

Sosyal medyada 2012 yılı böyle geçti

2012'de internet kullanıcılarının sayısı 2.4 milyarı buldu. Gezegen üzerindeki insan sayısının 1/3'ünden fazla bir rakam bu. Twitter tüm hayatımıza ortak olurken Instagram bağımlılık yaratan bir uygulamaya dönüştü. Pinterest ise yılın yükselen sitesiydi. Bir sene sosyal medyada böyle geçti.
Newsweek 80 yıllık basılı yayın hayatına son verip dijital ortama geçerken ölüm de yeni bir anlam buluyor. Belki de ölüler için bir cennet-cehennem yoktur. Hepimiz hayatımıza dijital ortamlarda devam mı edeceğiz acaba? Dahası, kanlı canlı olsak da hayatlarımız artık dijital. Yeni dönemin mottosu: #Sosyalmedyayıkullanıyorumöyleysevarım.

#Hashtag
Twitter'da her başlık "hashtag" yani "#" ile belirtiliyor. "2012 yılının sözcüğü ne" diye sorsalar kuşkusuz "hashtag" sonucu çıkar. Ekonomiye dair şikâyetlerden tutun, politik protestolara (Occupy Wall Street olaylarını ve Arap Baharı'nı hatırlayın) kadar her konu başında hashtag işareti ile Twitter'da yerini buldu. Bu işaret tüm dünya için o kadar anlamlı hale geldi ki; Kasım ayında Amerikalı bir anne bebeğine Hashtag adını verdi.

TT
En çok kullanılan deyim sorulacak olursa, o da "Trending Topic" kısaca "TT" olur. Çünkü herkes açtığı başlığın çok konuşulanlar arasına girmesini, yani TT olmasını arzuladı. Bu yıl tüm dünyayı aynı anda Twitter başına Londra 2012 Olimpiyatları vesilesiyle geçti. 16 günde Olimpiyatlar'la ilgili 150 milyondan fazla tweet atıldı. En çok tweet alan sporcu Usain Bolt oldu.

Retweet
Twitter'da "retweet" sayısı ayrı bir başarı unsuru . Yazdığınız maksimum 140 karakterlik tweet'in başkaları tarafından tekrar yollanması anlamına gelen retweet rekorunu bu yıl Obama kırdı. Seçimleri kazanınca attığı "Four more years" (Dört yıl daha) tweet'i 818 bin kez retweet edildi. İkinci sırayıysa Justin bieber aldı. Bieber'ın beyin kanseri teşhisi konan ve eylül ayında hayatını kaybeden hayranı Avalanna Routh için yazdığı "RIP Avalanna. I love you" (Huzur içinde yat Avalanna. Seni seviyorum) tweet'i 816 bin kez retweet edildi.

Bebeğim Siri

Teknoloji, özellikle Apple ürünleri çılgınlığı ebeveynleri ilginç bebek isimlerine yönlendirirken gelecek neslin isim profilini değiştiriyor. Facebook, Hashtag sadece bir başlangıç. Bu yıl Amerika'da doğan bebeklerine "Mac" adını verenlerin sayısı yüzde 12 oranında artarken, "Apple" adını verenlerin oranı yüzde 15 arttı. Yüzde 5 artış da "Siri" isminde görüldü.

Türkiye neleri araştırdı?

2012'de Türkiye'deki Google kullanıcıları en çok Muhteşem Yüzyıl, Kuzey ve Güney ile Kurtlar Vadisi Pusu'yu araştırmış. En çok aranan ünlülerse sırayla Hadise, Mustafa Ceceli, Tarkan, Halil Sezai ve Murat Boz.

INFOGRAFİK
Kaynak: Infografik Mashable.com sitesinden çeviridir. Rakamlar Google ve Twitter tarafından açıklanan resmi rakamlardır.

1- OCAK

· Pinterest Youtube, Google+ ve LinkedIn'den daha fazla linke referans verdi.
· Pinterest 2011 yılının "En İyi Yenisi" ünvanıyla seneye başladı.
· Obama, dünyada ilk kez Google+ aracılığıyla halkına görüntülü sanal röportaj veren başkan oldu.
· 2011'in sonunda Facebook'ta başlayan zaman tüneli uygulaması Ocak'ta kullanıcıların yarısından fazlası tarafından profillere eklendi.
· Anonymous ekibi, tarihin en büyük sanal saldırısını yaptı. Saldırıya 5635 kişi katıldı. Bunların çok az bir kısmı IP adresleri sayesinde teşhis edildi ve tutuklandı.

2- ŞUBAT

· Mashable sitesinden Todd Wasserman, insanların Facebook'ta ayda ortalama 7.5 saat harcadıklarını buna karşılık Google+'ta sadece 3.3 dakika harcadıklarını açıkladı.
· Çin Cumhuriyeti halkı Google+'ın sansür ayarlarındaki açıklardan faydalanarak Obama'nın başkanlık kampanyası sayfalarına ilgisiz konularda yazılar, resimler gönderdi. Google+ bu yüzden bir yara daha aldı.

3- MART

· Facebook Windows kullanıcıları için chat uygulaması olan Messenger for Windows'u piyasaya sürdü.
· Google+ bir türlü başarılı olamayan fotoğraf paylaşım uygulaması Picknick'i kapattı.
· İlk KONY 2012 videosu yayınlandı ve 87 milyon kez izlendi. Büyük tartışmalara yol açtı.

4- NİSAN
· Facebook Instagram'ı 1 milyar dolar karşılığında satın aldı.
· KONY 2012'nin 2'inci videosu yayınlandı ve 1 haftada yarım milyon kişi tarafından izlendi.
· Time dergisi Anonymous grubunu "En Etkili Kişi" seçerek kapak yaptı.
· Facebook e-mail adreslerimizi toplamaya başladı.

5- MAYIS
· Facebook hisseleri halka açıldı. Hisse başına 38 dolardan satışa çıktı.

6- HAZİRAN
· İnternetteki aktif kullanıcıların %33'ü televizyon programları ile ilgili tweet attı.
· Google+'ta herkese açık gönderim yapan kişilerin %30'u ikinci kez Google+ kullanmadı.

7- TEMMUZ
· Sadece Amerika'daki internet kullanıcılarının sosyal medyada harcadıkları ortalama zaman 88 milyar dakikadan 121 milyar dakikaya çıktı.
· 18-24 yaş arası internet kullanıcılarının 1/3'ü tuvaletteyken sosyal medyayı kullandı. Çok fazla bilgi akışı mı demiştiniz?
· 25-34 yaş arası kişilerin %51'i iş yerlerindeyken sosyal medya sitelerine girdi.

8- AĞUSTOS
· Pinterest'teki gönderilerin yani "pin"lerin %80'i "repin" edildi yani başka kullanıcılar tarafından yeniden gönderildi.
· Instagram ilk kez günlük kullanıcı sayısı bakımından Twitter'ın önüne geçti. Instagram 7.3 milyon iken Twitter 6.9 milyonda kaldı. Şu anda Instagram kullanıcı sayısı 80 milyonu buldu ve artmaya devam ediyor.

9- EYLÜL
· Facebook'un müzik aplikasyonunda 1 senede 210 bin yıla eşdeğer sayıda (şarkıların süresinin toplamı) şarkı dinlendi.
· 10 Eylül saat 12:45'te Facebook'a 1 milyarıncı kişi kaydoldu. Bu da nüfus anlamında dünyanın en büyük üçüncü ülkesine eşdeğer.
· Aynı tarihte Facebook'ta 17 milyar adet adres belirtilen gönderi paylaşılmıştı.
· LinkedIn günde 175 bin kullanıcıya ulaştı.

10- EKİM

· 3 Ekim'de Facebook hisseleri 21.83 Dolar'a düştü.
· Yani çok da iyi durumda değildi.
· Günlük paylaşım bakımından Brezilya Facebook'taki en aktif ülke oldu.

11- KASIM

· Barack Obama'nın eşine sarılarak verdiği kutlama pozu ve "4 yıl daha" gönderisi Facebook'ta 4 milyondan fazla kişi tarafından "like edilerek" yani beğenilerek bugüne kadar en çok beğenilmiş gönderi oldu.
· Instagram kullanıcıları için web sayfaları uygulamasını başlattı.

12- ARALIK

· 3 Aralık'ta Papa Benedict XVI Twitter'a katıldı.

· PSY'nin "Gangnam Style" videosu 1 milyar kişi tarafından izlenilerek bir rekora imza attı ve hala izlenme sayısı artmaya devam ediyor.

2012'de en çok takip edilenler

1- Cem Yılmaz (3.162.137)

2- Abdullah Gül (2.579.744)

3- Demet Akalın (2.295.847)

4- Ata Demirer (2.226.868)

5- Hülya Avşar (2.173.084)

6- Recep Tayyip Erdoğan (2.126.39İ)

7- Okan Bayülgen (2.053.880)

8- Gülben Ergen (2.029.888)

9- Galatasaray S.K (2.022.474)

10- Sertab Erener (1.983.034)

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!