Sophia, ikinci dilini konuşamadı!

Etiyopyalılar, ülkeye getirilen dünyanın en ünlü insansı robotlarından Sophia'ya büyük ilgi gösterdi. Fakat Sophia, yaşanan teknik sıkıntı nedeniyle fuarın ilk gününde İngilizce'den sonraki ikinci dili Amharca konuşamadı.

Sophia, ikinci dilini konuşamadı!

 

Robot Sophia, ülkenin başkenti Addis Ababa'daki Millennium Salonunda düzenlenen Bilişim ve İletişim Teknolojileri Fuarında kendisini merak eden Etiyopyalıların karşısına çıktı. Salon önünde saatler öncesinden kuyruğa giren halk, fuarın açılışının ardından yerel giysisiyle görücüye çıkan robotla fotoğraf çektirebilmek için yoğun mücadele verdi.

Yerel mühendisler tarafından ülkenin resmi dili Amharca'yı konuşması için programlanan Sophia'nın, yaşanan teknik sıkıntı sebebiyle Amharca konuşamaması ise bekleyenlerde hayal kırıklığı yaşattı.

YARIN AMHARCA KONUŞACAK

Yarın Amharca konuşacağı duyurulan Sophia, Etiyopya'yı ziyaret ettiği için büyük memnuniyet duyduğunu dile getirerek, dinleyicilere robotların insanlığın gelişimi için ne kadar önemli olduğunu anlattı.

ETİYOPYA'NIN MEŞHUR EKMEĞİNİ TATMAK İSTEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Sophia'nın ülkenin tef unundan yapılan ünlü ekmeği injerayı tatmak istediğini söylemesi salonda gülüşmelere neden oldu.

Robotu ülkeye getiren sponsor şirketlerden Ethio Telecom'un İletişim Direktörü Abdurrahim Ahmed, Sophia'nın gelecek yıllarda tekrar Etiyopya'ya geleceğini kaydederek, "Yapacağımız işlerden biri ona Etiyopya ismi vermek olacak ama vatandaşlık için bir şey diyemem. Benim için o artık bir Etiyopyalı" diye konuştu.

YASAL KİŞİLİĞE SAHİP İLK ROBOT

Hong Kong merkezli Hanson Robotics şirketi tarafından geliştirilen ve Suudi Arabistan'ın vatandaşlık verdiği Sophia, Birleşmiş Milletler tarafından 'yasal kişiliğe sahip ilk robot' olarak kabul ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!