Sony devasa 8K ve 4K televizyonlarını tanıttı!

Sony Master Series televizyonlarını CES 2019 kapsamında resmi olarak tanıttı. Devasa boyutlardaki televizyonlar ayrıca sundukları 8K ve 4K ekran çözünürlükleriyle son derece iddialılar.

Sony devasa 8K ve 4K televizyonlarını tanıttı!

Sony'nin geçtiğimiz yıl New York'ta ilk defa görücüye çıkarttığı Master Seriestelevizyonları, bu yıl CES kapsamında yenilenmiş halleriyle yeniden sergilendi. CES 2019 kapsamında Sony Z9G 8K LCD ve Sony A9G 4K OLED televizyonlarını gösterdi.

LCD ekranın kullanıldığı ve ilk defa son kullanıcıya ulaşacak 8K televizyon olanZ9G 85 inç ve 98 inçlik devasa boyutlara sahipken, 4K OLED ekrana sahip A9G ise 55, 65 ve 77 inçlik ekran boyutlarıyla geliyor.

Sony Z9K 8K LCD ekran neler sunuyor?

8K televizyonlar hakkında biraz daha detaya inecek olursak firmanın yaptığı açıklamaya göre özel olarak geliştirilmiş bir algoritma sayesinde görüntü akıllı biçimde algılanıyor ve analiz ediliyor. Bunun üzerine yayıncının düşüncesini yansıtacak şekilde detaylar ve kontrast izleyiciye sunuluyor.

Yerel lokal karartma özelliğine sahip Backlight Master Drive ve 8K X'e bağlıDynamic Range PRO adı verilen yeni 8K teknolojileri geliştirdiğini açıklayan Sony, Backlight Master Drive sayesinde bağımsız olarak kontrol edilen ve yoğun parlaklık ile zifiri siyahlarla benzersiz bir kontrast sunan ultra yoğun LED modüller sunuyor.

Ayrıca 8K X eğilimli Dynamic Range PRO sayesinde de güçlendirilmesi gereken alanlardaki parlaklığı akıllıca artırmak için kaydedilen enerjiyi kullanılıyor. 4Kiçeriğin 8K'ya dönüştürülmesi içinse Sony kendi geliştirdiği özel algoritmayı kullandığını söylüyor.

Ses konusunda ise maalesef bu devasa 8K televizyonların OLED'ler kadar iddialı olmadığını söylememiz gerekli. Zira OLED TV'lerde görüntü panelinin arkasında yer alan ses sürücüleri sesin ekrandan çıkıyormuş hissini çok güzel bir şekilde verebiliyor.

Ancak LCD TV'lerde bunu yapmak maalesef mümkün değil. Bunun içinse Sony ekranın alt ve üst taraflarına 4 adet hoparlör konumlandırmış ve OLED ekrandaki deneyimi sunacak şekilde kalibre edilmiş.

Firmanın tanıtmış olduğu bir diğer yeni televizyon olan A9G OLED 4K modelinde temel amacın yüksek pikselden ziyade çok daha kaliteli bir görüntü sunmak olduğunu görüyoruz. OLED ekranla birlikte gelen mükemmel siyahlar, yüksek kontrast ve süper geniş açı özellikle LCD ekranlar karşısında büyük avantaj sağlıyor.

Elbette evimizin önemli bir parçası olan televizyonların tasarımı da bu seride oldukça önemsenmiş. Özellikle duvara asıldığında tıpkı bir tabloymuş gibi görünebilen A9G OLED 4K model son derece şık bir tasarıma sahip.

Android TV ile birlikte gelen her iki modelde de Android 8.1 Oreo'nun esas alındığı açıklanırken Netflix Calibrated Mode, IMAX Enhanced, Dolby Vision ve Dolby Atmos gibi modlarda yer alıyor.

Sony Master Series televizyonların en yeni üyelerinin satış tarihi ve fiyatları ise şu an için açıklanmış değil.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!