SON DAKİKA... TİMSAH ARENA İLE İLGİLİ ŞOK DAVA

Bursa'nın 43 bin kişilik yeni stadı Timsah Arena'ya karşı çıkan Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Adnan Önürmen, yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine başvurdu.

SON DAKİKA... TİMSAH ARENA İLE İLGİLİ ŞOK DAVA

Mesut DEMİR/BURSADABUGUN.COM

Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Başkanı Adnan Önürmen, Büyükşehir Belediyesi tarafından Veledrom'a yapılması planlanan stadın yürütmesinin durdurulması için dava açmak üzere adliyeye geldi. GÜMÇED üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün Veledrom'daki stadyum alanının koruma statüsünden çıkarılarak 3. derece doğal SİT alanına dönüştürülmesi yönündeki kararının iptali için İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

"ATATÜRK STADYUMU YIKILMASIN"
Adliye önünde avukatları Cüneyt Özkan ile birlikte açıklama yapan GÜMÇED Başkanı Adnan Önürmen, 1. derece doğal SİT alanı olan Veledrom'un sırf bu proje yüzünden 3. derece doğal SİT alanına dönüştürülmesine itiraz ettiklerini belirterek, "İkinci davamızı ise Büyükşehir Belediyesi aleyhinde açacağız. Veledrom'da yapılmak istenen stadyum ÇED kapsamındadır. Keşke Büyükşehir Belediyesi yetkilileri Bursaspor taraftarlarını, mimarları, mühendisleri, Altıparmak esnafını, taksi ve dolmuşçuları dinleseydi. Ama ne
yazık ki sözün bittiği noktaya geliyoruz. Bizler Atatürk Stadyumu'nun yıkılmasını istemiyoruz. Bizler, Atatürk Stadyumu'nun mülkiyetinin ilgili yasa gereğince Bursaspor Kulübü'ne verilmesini istiyoruz" dedi.

"VELEDROM'DAKİ ARAZİ SOSYAL TESİS OLACAK"
Atatürk Stadyumu'nun yıkılmasına asla izin vermeyeceklerini ifade eden Başkan Önürmen, "Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin 2008 yılından bu yana stadyum hakkında yaptığı tutarsız açıklamalar, kamuoyu tarafından endişeyle izlenmektedir. Şu anda da Veledrom'a yapılması istenen stadyumda Bursaspor Kulübü'nün maç içi geliri haricinde hiçbir kalemi yoktur. Veledrom'daki arazi, bir nevi Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal tesisi olacaktır. Atatürk Stadyumu kentin gözbebeğidir" diye konuştu.

"KARAR ACİLEN DURDURULMALI"
GÜMÇED avukatı Cüneyt Özkan ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün SİT derecelendirmesiyle alakalı kararının ileride çok ciddi sıkıntıları da beraberinde getireceğini ifade ederek, "Bu kararın ardından Paşa Çiftliği sakinleri de bu kararı emsal gösterip dava açacaktır. Şehrin göbeğindeki tek yeşil alan olan Paşa Çiftliği'nin de imara açılması felakettir. Bunun acilen durdurulması gerekir" dedi.
Ayrıca Atatürk Stadyumu için çok ciddi tadilat paraları harcandığını ifade eden Özkan, 6 ay içinde yürütmenin durdurulması için Büyükşehir Belediyesi'ne de bir dava daha açacaklarını sözlerine ekledi.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!