Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Son dakika! Bursa'da şiddetli deprem

Son dakika! Bursa'da şiddetli deprem! Marmara Denizi'nin Silivri açıklarında 5.8 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Deprem Bursa ve İstanbul genelinde şiddetli hissedildi. Telefon hatları çöktü. Uzun süre arama yapılamadı. Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi depremin büyüklüğünü 5.9, AFAD ise 5.8 olarak açıkladı. Kandilli Rasathanesi önce depremin büyüklüğünü 5.7 olarak sonra ise 6 olarak açıkladı.

Son dakika! Bursa'da şiddetli deprem

Marmara Denizi'nin Silivri açıklarında saat 13.59'da deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre 6, AFAD'ın  verilerine göre ise 5.8 büyüklüğünde olan deprem, Silivri açıklarında yerin 6.99 kilometre derinliğinde meydana geldi.

Deprem Bursa ve İstanbul'da şiddetli hissedildi.

Depremde can ya da mal kaybı olup olmadığı yönünde henüz bir bilgi yok. Hasar tespit çalışmalarına ilişkin çalışma başlatıldı.

ARTÇILAR DEVAM EDİYOR

AFAD'dan alınan bilgiye göre, Marmara Denizi Silivri açıklarında yaşanan 5.8 büyüklüğündeki depremin artından artçı sarsıntılar devam ediyor.

Marmara Denizi'nde en büyüğü 4.1 büyüklüğünde 28 artçı sarsıntı yaşandı. Silivri açıklarında önceki gün 4.6 büyüklüğünde bir deprem olmuştu. Marmara Denizi'nde gün içinde de saat 12.00'de 2.9; 10.52'de 2.1, 10.32'de 3.6 büyüklüğünde depremler meydana gelmişti.

AFAD: BİNALARA GİRMEYİN

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, "Deprem Kuzey Anadolu fayında meydana geldi. 4.5-4.6 büyüklüğünde artçılar meydana gelebilir. Hasarlı binalara girmeyin" diye konuştu.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, "Hasarlı evlere girilmemesi gerekiyor" dedi.

İSTANBUL VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği deprem sonrası yaptığı açıklamada ''Meydana gelen deprem sonrasında saat 14.20 itibariyle ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır'' ifadelerine yer verdi. 

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU'DAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklamada, depremde can ya da mal kaybının yaşanmadığını; Avcılar'ın yanı sıra Sarıyer'de de bir caminin minaresinin yıkıldığını söyledi.

"FAYDALI BİR DEPREM OLABİLİR"

ODTÜ Öğretim Üyesi Prof.Dr Haluk Sucuoğlu, depremin bağımsız bir deprem olabileceğini söyledi. Sucuoğlu, "5.8 daha ciddi, 46'lık deprem gibi değil. Orta şiddetli bir deprem sınıfına girmiş oluyor. Öncü olup olmadığı bilinmiyor. Faydalı bir deprem olarak görülebilir" diye konuştu.

ÖNCESİNDE DE SARSINTILAR OLDU

Marmara Denizi'nde gün içinde saat 12.00'de 2,9, 10.52'de 2,1, 10.32'de 3,6 büyüklüğünde depremler meydana gelmişti.

"EVLERİNDE ÇATLAK OLUŞAN VATANDAŞLAR BİNALARI TERK ETSİN"

4 ve üzeri artçıların sürebileceğini belirten Kınık şunları söyledi:

"İstanbul Silivri açıklarında 5.7 büyüklüğünde olan deprem bazı binalarda hasara yol açmış olabilir. Evlerinde çatlak oluşan vatandaşlar binalarını terk etsinler ve AFAD'dan ve valilikten gelecek uyarıları dinlesinler. 

Bu deprem Marmarada beklediğimiz büyük deprem fayında oldu. Orta büyüklükte bir deprem ve bir iki hafta bu hatta artçılar (4 ve üzeri)sürebilir. Yerkabuğunu kırabilecek bir enerji oluşturabileceğinden hasarlı ve riskli binalardaki vatandaşlarımızın evlerini terk etmesi gerekiyor"

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!