Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Somali'de kanlı gün

Somali'nin başkenti Mogadişu'da Yüksek Mahkeme binasını hedef alan bir dizi bombalı ve silahlı saldırıda 29 kişi öldü. Türk Kızılayı'nı hedef alan bomba, 5 kişinin hayatına mal oldu.

Somali'de kanlı gün

 

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, Somali'nin başkenti Mogadişu'da Yüksek Mahkeme binası önce intihar saldırganlarının hedefi oldu. El Şebab militanları olduğu belirtilen 6 saldırgan üzerlerindeki patlayıcıları ateşledi. Patlamalarda polis ve askerlerin yanı sıra çok sayıda hukukçu ve sivilin de yaşamını yitirdiği belirtildi. Patlamaların ardından güvenlik güçlerine ait üniformalar giyen silahlı bir grup binaya saldırı düzenledi. Somali Ordusu ve Afrika Birliği askerleri ile militanlar arasında çıkan çatışmada üç militan ölü ele geçirildi.

Türk Kızılayı'na bombalı saldırı
Türk Kızılayı'na ait bir konvoy da El Şebab militanlarının Mogadişu'da düzenlediği saldırılardan payını aldı. Türk Kızılayı görevlilerini taşıyan bir araç, şehir merkezinde hareket halindeyken yola yerleştirilen bombayla hedef alındı. Çok sayıda Somalilinin hayatını kaybetttiği olayda, 3 Türk Kızılayı görevlisi de yaralandı. Türk Dışişleri Bakanlığı, saldırıları kınadı. Türk yaralıların özel bir ambulans uçakla bugün Türkiye'ye getirileceği bildirildi.

Korsanların ve İslamcıların üssü
Somali'de 1991'de Ziyad Barre iktidarının devrilmesinden sonra iç savaş başladı. Uzun yıllardır merkezi hükümete karşı mücadele veren El Şebab militanları, Somali'nin bir kısmını kontrolü altında bulunduruyor. Afrika Birliği'ne bağlı askeri birlikler El Şebab militanlarını 2011 yılının Ağustos ayında başkent Mogadişu'dan çıkarmayı başarmıştı. El Şebab militanları son dönemde saldırılarını yeniden artırmaya başladı. İktidar boşluğu nedeniyle Somali geçen yıllarda İslamcılar ve korsanların bir üssü konumuna geldi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!