Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Şok'ta agresif büyüyecek

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, agresif büyüme hedefledikleri Şok marketlerin bu yıl içinde 500'e yakın şube açma planladıklarını söyledi.

Şok'ta agresif büyüyecek

Yıldız Holding'in 2012 yılı rakamlarının ve 2013 hedeflerinin kamuoyu ile paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Ali Ülker, Şok marketlerinde bu yıl agresif büyüme hedeflediklerini söyledi. Şok Marketlerin bu yıl içinde 500'e yakın şube açmayı planlağını kaydeden Ülker, ''Bu organik büyümeyle de olabilir. Bazı devralma ve satın almalar yoluyla da olabilir. Şok'un, geçtiğimiz yıllarda bir kaç yerel indirim marketiyle de görüşmeleri oldu ve bazılarını da satın aldı. Orta ölçekli de küçük ölçekli zincir marketleri de satın almamız mümkün. Bizim alanımız belli, bu alanda büyüyoruz. Migros veya CarrefourSA gündemimizde değil'' dedi.


Godiva'nın büyümesinin hızlandığını, Akgıda'da genişlemenin devam ettiğini ifade eden Ülker, ''Organik ve inoganik büyüme devam ediyor. Hiç beklenmedik alımlar da olabilir'' değerlendirmesinde bulundu.

Godiva'nın alımasıyla beraber Ülker'in bakış açısının farklılaştığını kaydeden Ülker, geniş perspektifte oynayabileceklerinin farkına vardıklarını söyledi. Uluslararası alanda nerelerde faaliyet göstereceklerine ilişkin değerlendirmede bulunduklarını bildiren Ülker, ABD'nin birincil pazar olmadığını, daha yakın coğrafi pazarda fırsatları değerendirdiklerini söyledi. Japonya'da dağıtım ağını Godiva bünyesine katmayı düşündüklerini bildiren Ülker, Godiva'nın Rusya'ya yönelik planlarının olduğunu dile getirdi.


''ÜÇÜNCÜ HAVALİMANIYLA İLGİLENMİYORUZ''

İptal edilen otoyol ve köprü ihalesine ilişkin değerlendirmede bulunan Ülker, ''Otoyol ihaleleri grubun büyük hazırlık yaptığı kapsamlı bir projeydi. Finansmanı banka kredileriyle gerçekleştirecektik, ihtiyaç kalmadı. Geri dönüşü yüksek projeler olduğu sürece Gözde bunu finanse edebilecek durumdadır. Üçüncü havalimanıyla grubun ilgisi yoktur'' diye konuştu.


''FİNANS SEKTÖRÜNDEN TAMAMEN ÇIKABİLİRİZ''
   
''Finans sektöründen çıkmayı düşünüyor musunuz-'' sorusu üzerin Ülker, şöyle cevap verdi:  ''Türkiye Finans'tan tamamen çıkmak olabilecek bir husus. Finans sektörünü bizim uzun vadeli içinde olacağımız bir alan değil. Finansal yatırımlarımız küçüldü, elden çıkarttık. Gelecekte de ihtiyaca göre de sıfırlanabilir.''


''2013'TE CİRODA YÜZDE 15 BÜYÜME HEDEFLİYOR''
    
Yıldız Holding'in 2012 yılı bilançosu ile ilgili bilgi veren Yıldız Holding Mali İşler Başkanı Dr. Cem Karakaş ise; 2012 yılının, gıda sektörünün dengeli büyümesini devam ettirdiği bir yıl olduğunu, holdingin de buna paralel olarak brüt cirosunu yüzde 8 artırarak 11,5 milyar TL'den 12,4 milyar TL'ye çıkardığını belirtti.

Satış gelirlerinde nispi artışa mukabil faaliyet karının yüzde 64 gibi ciddi bir oranda artış gösterdiğini kaydeden Karakaş, yurt dışı operasyonlarda ise çift haneli büyümelerin yakalandığını ifade etti.

Karakaş, ''Gelirlerimizin 2,8 milyar TL döviz kazancı olarak hanemize yazıldı. 2011 yılına göre yurt dışı operasyonlarımızdan elde ettiğimiz kazanç yüzde 19 artış göstermiş oldu'' şeklinde konuştu.

2013 yılında Grupta yüzde 15 civaı ciro büyümesi hedeflediklerini bildiren Karakaş, bütçe rakamlarında Türkiye büyümesinin iki misli büyüme hedeflediklerini söyledi.

Çalışan sayısını 30 binden 36 bine çıkaran Yıldız Holding, 2013 yılında 5 bin yeni istihdam ve çift haneli büyüme hedefliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!