Şok PYD raporu

Başbakanlık tarafından hazırlanan PYD raporunda, örgütün centilmenlik anlaşması yaptığı belirtilen Esad'dan, verdiği destek karşılığı silah aldığı belirtildi

Şok PYD raporu

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin lideri Salih Müslim'in "Esad kimyasal silah kullanmadı" açıklamasını Ankara kulislerinde, olası müdahalenin "özerklik" stratejisinin çöküşüne neden olacağı için yaptığı şeklinde yorumlanıyor. Başbakanlıkta hazırlanan raporda Esad ie centilmenlik anlaşması yaptığı belirtilen PYD'nin daha ileriki süreçler için hazırlandığı ve bunun için siyasi, sosyal ve askeri olarak yapılanmaya gittiği bilgisi yer aldı. PYD'nin Suriye istihbaratı Muhaberat ile Kandil arasında mekik dokuduğunun belirtilen raporda şunlara yer verildi:

PYD Türkiye'nin müdahale etme olasılığından endişe ederek özerklik ilan etmedi.
Esad yönetimi iç çatışmayı kuzeye yayarak Türkiye'nin olumsuz etkilenmesini hedefledi. Çatışmalarda Suriye istihbaratının etkisi göz önünde bulundurulmalı.
Muhaberat, PYD'den, bölgeden silah geçişinin durdurulması, muhalefetin rahat hareket etmemesi ve bölgenin tutulması taleplerinde bulundu. Benzer talep Kandil'e de iletildi. Muhaberat PYD'ye desteği karşılığında silah temin etti.
PYD lideri Müslim'in Türkiye ziyaretleri Esad'ı rahatsız etti.
Esad'ın düşmesinin ardından ÖSO, PYD'nin özerklik talebini kabul etmeyece. PYD'nin Esad ile olan dirsek temasından dolayı muhalifler PYD ile karşı karşıya gelebilir.

PYD'YE AVRUPA'DAN 'BAĞIŞ' TOPLANIYOR
Avrupa'da yaşayan Kürt diasporası PYD için para toplamaya başladı. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'daki Kürt dernek ve vakıfları özel geceler düzenliyor. Paralar kuryeler aracılığıyla bölgeye iletiliyor. PYD silah ihtiyacının büyük bölümünü karaborsadan karşılıyor. PYD'nin elindeki en güçlü silah, kanas ve uzun menzilli, gece görüşlü silahlar. PYD, Rimelan kasabasında kurduğu rafineri görevi görecek petrol arıtma sistemi kurdu. Burada üretilen akaryakıt PYD'ye maddi kaynak oluşturuyor. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!