Şok dalgası bu baharda gelecek!

Piyasalarda yaşanan bahar havası yüzleri güldürse de piyasa uzmanları yeniden havaların bozacağı uyarısında bulunuyorlar.Bütün endekslerin yeşerdiği dönemde bir düzeltmenin ne zaman geleceği en çok merak edilen nokta.

 Şok dalgası bu baharda gelecek!

Dünya ekonomilerinde genel hatları ile bakıldığında makro tarafta başlayan düzelme sinyalleri ve otoritelerin açıklamaları ile aralıksız yükselişte olan endekslerin ne zaman duracağı merak edilirken Fransız Devi Societe Generale'den gelen uyarı dikkat çekti.

Kurumun müşterileri için yayınladığı raporda 'Euro Bölgesi için şok dalgası' bahar aylarında geleceği belirtildi.  Bu oluşacak dalganın, küresel para piyasalarında da 2013'te etkilerin görüleceğini belirtiliyor.

Dün başlayan Euro Birliği liderler zirvesine bölgenin geleceği için önemli konuşmaların geçmesi beklenirken özellikle büyüme tarafında daha iyimser bir hava takınan Almanya Başbakanı Merkel'in yıl içinde yapılacak seçimler öncesin da esnek bir politika izleyeceği öngörülüyor. Bölgede ekonomilerin büyümelerinin desteklenmesinin olumlu karşılanmasına rağmen risklerin alt edilmediğine dikkat çekilirken, Soc Gen raporunda,  birkaç ana noktaya dikkat çekiliyor.

İlk sırada yer alan İtalyan seçimlerinin belirsizliği ile ilgili olarak yeni bir seçim dönemine girileceği beklentisini aktaran Kurum, bu seçimlerden de net bir sonuç çıkmama ihtimalini gündeme taşıdı.

Bölgede Eylül ayında yapılacak bir başka seçim ise Almanya'da olacak. İtalya'da borçlanma maliyetlerinin risk arz etmesi halinde Alman politikacıların yardım konusunda çok istekli olmayacağı kaydedilirken, kendi içindeki seçimlere yoğunlaşacakları öngörüsüne yer verildi.

SocGen stratejisti Vincet Chaigneau'nun hazırladığı raporda, her ne kadar seçimler sonrasında İtalya piyasaları ve sürecin belirsizliğine karşın sert reaksiyonlar verilmese de kendilerinin konuya dair endişeli olduklarını belirtti.

Sürecin sadece politik belirsizlikten ibaret olmadığı reformların yarım kalma ihtimalinin ülke için daha büyük risk olduğuna değinen Chaigneau, ekonominin yeniden bozulması halinde ülkenin ek desteğe ihtiyaç duyacağı fakat politik belirsizliğin ECB'nin OMT programından yararlanılmasında sıkıntı yaratacağı belirtildi.

Almanya tarafında ise 6 ay kalan seçimlere kadar ülkenin belirsizlikleri tolere etme taraftarı olunmayacağı kaydedilirken,  olumsuzluğunda euro dolar üzerindeki aşağı yönlü baskıyı arttıracağı kaydedildi. Gerilimin artması ve OMT'den destek alınması noktasında piyasa beklentisinin artabileceği öngörülürken, bahar ayında bir şok dalgasının gelebileceği uyarısı yapıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

YGS sınavı ne zaman yapılacak?
YGS başvuru ne zaman yapılacak?
Arka Sokaklar 327. bölüm fragmanı izle
Not Defteri 5. bölüm full izle, Not Defteri son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Not Defteri 5. bölüm fragmanı izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm full izle, Kara Para Aşk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kara Para Aşk 7. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm full izle, Ankara'nın Dikmeni son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Ankara'nın Dikmen'i 7. bölüm fragmanı ve özeti izle
Kızılelma 15. bölüm full izle, Kızılelma son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Kızılelma dizisi 15. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm full izle, Sevdaluk son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Sevdaluk 16. bölüm fragmanı ve özeti izle 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm full izle, Hıyanet Sarmalı son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Hıyanet Sarmalı 27. bölüm fragmanı izle 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm full izle, Muhteşem Yüzyıl son bölüm izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm fragmanı ve özeti izle, 23 Nisan 2014
Muhteşem Yüzyıl 133. bölüm 2. fragmanı izle
Medcezir 32. bölüm fragmanı izle
Güneşi Beklerken 42. bölüm fragmanı full izle
Beni Böyle Sev 57. bölüm fragmanı izle, 28 Nisan 2014
Benim İçin Üzülme 54. bölüm full izle, Benim İçin Üzülme son bölüm izle, 22 Nisan 2014