Şok açıklamanın perde arkası ortaya çıktı

2008 ve 2010 yıllarında DHKP-C tarafından hazırlanan ve Erdoğan'ı hedef alan suikast planlarının detayları ortaya çıktı.

Şok açıklamanın perde arkası ortaya çıktı

 İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesine verdiği cevapta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a yönelik suikast girişiminde bulunan 7 kişinin tutuklandığını açıklamıştı. Engellenen suikast soruşturmalarının detayları ortaya çıktı. Geçen hafta İstanbul'da operasyon düzenlenen yasadışı DHKP-C terör örgütünün Erdoğan'a İstanbul'daki evinde iki kez "bombalı" suikast tasarladığı öğrenildi.

Bugün'de yer alan habere göre ilk suikast girişimi 2008'de deşifre edildi. 15 Şubat 2008'de İstanbul Emniyeti İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubeleri'nce Fatih'te DHKP-C'ye operasyon düzenlendi. Bir yıllık teknik takip ve izlemenin ardından gerçekleştirilen operasyon, örgütün Erdoğan'a suikast planladığının tespit edilmesiyle erkene alındı.

DHKP-C'nin Silahlı Propaganda Birliği (SPB) sorumlusu gözaltına alındı. SPB sorumlusunun kaldığı hücre evinde yapılan aramada, Erdoğan'ın İstanbul'da kaldığı Üsküdar semtindeki konutunda güvenliğinden sorumlu sivil ve resmi polis sayısı, kaç polis otosunun bulunduğu, konutun ziyaretçi salonu, ofisler ile buralardaki katlarda kaç kişinin kaldığı ve katlardaki odaların yerleşiminin detayları krokileri ele geçirildi.

Boru bomba bulundu
Soruşturmanın derinleştirilmesi sonucu 5 Mart 2008'de DHKP-C'nin ikinci hücresi deşifre edildi. Düzenlenen baskınlarda 4 kişi ile birlikte 1 Kalaşnikof marka otomatik tüfek, 2 tabanca, 1 boru tipi bomba düzeneği ile bomba yapımında kullanılan uzaktan kumanda düzeneği ile 25 kg kimyasal madde ele geçirildi. Aralarında örgütün SPB sorumlusunun da bulunduğu 5 kişi mahkemece tutuklandı.

Maket uçakla vuracaklardı

DHKP-C terör örgütünün bu olaydan sonra 2010 yılında Başbakan Erdoğan'a İstanbul'daki programı sırasında bomba yüklü maket uçakla ikinci kez suikast planladığı yönünde istihbari bilgilere ulaşıldı. Operasyonda 2 DHKP-C üyesi gözaltına alındı. Ancak bomba düzeneği ve maket uçağa rastlanılmadı. Militanlar yasa dışı terör örgütü üyesi olmak suçlarından tutuklanarak cezaevine konuldu.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!