Soğuk havalar iş yerlerinde iş verimini düşürüyor

Soğuk havalarda vücut ısısının düşmesiyle dikkat dağılması ve konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar nedeniyle işçilerde iş verimliliğinin düştüğüne dikkat çeken Mavi Akademi Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Yetkilisi Güler Özkartal, soğuk havalarda özellikle işçilerin çalıştıkları ortamda grip hastalığına yakalanmasının iş gücü kaybına bağlı iş kazalarında artışların yaşandığının altını çizdi.

Soğuk havalar iş yerlerinde iş verimini düşürüyor

Havaların soğumasıyla birlikte yapılan işin niteliğine göre iş yerlerinde işçilerin sürekli olarak çok sıcak veya çok soğuk bir derecede çalışılmasının sakıncılı olduğunu belirten Mavi Akademi Mavi Akademi Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Yetkilisi Güler Özkartal, soğuk ortamda çalışanların daha fazla enerji kaybettiği gibi farklı sıcaklarda çalışılmasının da hastalıklara davetiye çıkardığını söyledi. Soğuk mevsimle beraber özellikle üst solunum yolu hastalıklarında artışların kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Güler Özkartal şöyle konuştu, "Özellikle grip salgınları kasım sonu başlayıp nisan ayına kadar sürer. Bu dönemde işçilerin hastalığa yakalanması hem iş gücü kaybına yol açar hem de diğer işçilere bunu bulaştırır. Bu durumda hasta olan işçi izole edilmeli ve tedavisi evde devam etmelidir" dedi. Hastalık öncesinde işverenlerin işçilerde alacağı koruyucu önlemlerin gribe yakalanma riskinin daha da azaltacağına değinen Özkartal, işverenlerin gribe yakalanma öncesinde ekim ayında işçilere grip aşısı uygulaması ile grip gibi salgın hastalıklara yakalanmanın önüne geçildiğini söyledi. İşverenlerin salgın hastalıklara karşı İşçileri için alacakları koruyucu önlemlerin maliyetli olduğunu düşündüğünü belirten Özkartal,  işverenlerin ileride iş yerlerinde bu nedenle yaşayabilecekleri olası bir iş kazasında daha büyük bir maddi külfetle karşı karşıya kalabileceklerini belirtti.

İŞ YERLERİNDE ISINMAYA DİKKAT!
Soğuk havalarda işyerlerinde ısınma için kullanılan sobalardan duman, gaz ve yangın tehlikesine karşı gerekli tedbirlerin mutlaka alınmalı diyerek İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü'nde yer alan ilgili maddeyi hatırlatan Güler Özkartal: "İSG Tüzüğü'ne göre ısıtmak için soba kullanıldığında, duman, gaz ve yangın tehlikesine karşı gerekli tedbirler alınmalı. Ayrıca iş yerlerinde ısınma için mangal kömürü, kok kömürü, maltız gibi vasıtalarla veya üstü açık ateşle, borusuz petrol sobası ve havagazı sobası ile ısıtılması yasaktır. Tutuşturucu olarak benzol ve petrol gibi parlayıcı maddeler de kullanılamaz" diyerek işverenleri uyardı. Soğuk ortamda kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının da arttığını söyleyen Özkartal, "İşçilerde özellikle bel sorunları, kas krampları sıklıkla karşılaşılabilir. Bunlar da iş verimini düşürür ve iş gücü kaybına yol açar. Ortamın ısısının ayarlanması, eğer bu yapılamıyorsa (soğuk hava depoları vs gibi) koruyucu elbiselerle belirli sürelerde çalışılıp, daha sık ara verilmeli ve sıcak ortamda kişi ısınmalıdır" dedi.  Soğuk ortamda çalışan işçilerin normal koşullara oranla daha fazla enerji kaybettiğinin de altını çizen Özkartal sözlerini şu cümleyle tamamladı, "Günlük öğünde kalori alımı yükseltilerek, öğünlerde yüksek kalorili yiyecekler tercih edilmelidir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!